O Sobie Samych: jaka przyszłość czeka szkoły branżowe?
Dla wielu młodych ludzi wybór przyszłej szkoły to kwestia przypadku, a może być to wybór z pasji. O przyszłości i kondycji szkół branżowych mówili w audycji "Sami O Sobie" Ewa Konikowska-Kruk (ekspert od spraw edukacji), Jakub Gontarek (konfederacja Lewiatan) oraz Wojciech Kreft (psycholog, doradca zawodowy).
2018-09-15, 21:00
Posłuchaj
Według Ewy Konikowskiej-Kruk "powinny funkcjonować szkoły branżowe z pasją, połączone z pracodawcą". - To jest przyszłość edukacji. Dziś już widzimy szkoły ministerialne, czyli wiele resortów chce przejmować szkoły i to dobry kierunek. Centralne sterowanie szkolnictwem zawodowym idzie w dobrą stronę. Ta zmiana zaczęła się od 2007 roku, gdy powstały resorty, zespoły programowe. Potrzebna dziś jest promocja szkolnictwa zawodowego i dobre doradztwo, gdyż trzeba wspomóc szkolnictwo rzemieślnicze - powiedziała rozmówczyni Polskiego Radia 24.
Zdaniem Jakuba Gontarka "bliski kontakt szkoły zawodowej, branżowej i technikum z biznesem jest kluczowy dla skuteczności edukacji". - Ta współpraca musi się rozwijać. Dziś poszukujemy także ludzi, którzy będą rozwijać gospodarkę 4.0, czyli np. branżę informatyczną. Młody człowiek musi spotkać się z ideą nauki przez całe życie, bo wybór szkoły to element takiej nauki - stwierdził gość audycji.
W ocenie Wojciecha Krefta "dobrze byłoby wrócić do szkół przyzakładowych". - Duże firmy już to robią, gdyż otwierają klasy patronackie. To się dzieje w branży motoryzacyjnej i produkcyjnej. Niestety zbyt dużo młodych ludzi podejmuje decyzję o przyszłej szkole z przypadku, z kolei przyszła kariera musi być wcześniej przemyślana i zgodna z pasją - mówił w audycji psycholog.
„Samych o Sobie” prowadził Paweł Wojewódka.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Polskie Radio 24/dn
____________________
O sobie samych w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
Data emisji: 15.09.18
Godzina emisji: 20.06
REKLAMA