Życie w drodze. O problemy pracowników delegowanych

W październiku urzędnicy Unii Europejskiej, przy sprzeciwie Polski, zdecydowali o zaostrzeniu przepisów pozwalających na pracę tzw. pracowników delegowanych. Jak to wpłynie na polskich przedsiębiorców i osoby przez nich zatrudniane? Gośćmi audycji O sobie Samych byli: Tadeusz Kucharski z Krajowej Sekcji Transportu Drogowego „Solidarność” i Maciej Wroński przedstawiciel organizacji pracodawców Transport i Logistyka Polska.

2017-11-27, 09:00

Życie w drodze. O problemy pracowników delegowanych
Czy zmiana przepisów w sprawie pracowników delegowanych oznacza początek końca potęgi polskiej branży przewozowej? . Foto: źródło: pixabay

Posłuchaj

26.11.17 Maciej Wroński: brakuje infrastruktury dla zawodowych kierowców.
+
Dodaj do playlisty

Polska wysyła za granicę pół miliona pracowników delegowanych rocznie. Głównie są to pracownicy firm transportowych i budowlanych. Od imigrantów zarobkowych odróżnia ich to, że mają umowy z polskimi pracodawcami, a pracę za granicą wykonują przez ściśle określony czas.

Jak stwierdził Tadeusz Kucharski to ciężka praca i trudne do zaakceptowania, cygańskie życie. - Trzeba się przyzwyczaić i mieć charyzmę. Ktoś, kto nie ma powołania, zgubi się i nie wytrzyma – powiedział kierowca.

Okres jesienno-zimowy to horror na drodze i codzienne problemy, jak choćby dostęp do wody w celach higienicznych. - Jeżeli mam postój na parkingu i chcę się wykąpać, to wracam do samochodu z mokrą głową. Przy takim trybie życia łatwo o przeziębienie, a chorować nie mamy czasu - zaznaczył Kucharski.

Maciej Wroński zgodził się z tą diagnozą. – Mamy piękne autostrady w Europie, jednak brakuje infrastruktury dla kierowców. Państwo powinno zadbać o dobre warunki, miejsca sanitarne i noclegowe – zauważył gość audycji. - Dla przykładu: trasa Warszawa- Madryt, po której porusza się setki tysięcy TIR-ów, liczy sobie 2800 km i znajduje się tam zaledwie 54 obiekty, w których można znaleźć nocleg. Nawet Niemcy przyznali się, że brakuje około 30 tys. miejsc do zaparkowania, a przecież kierowca musi mieć odpoczynek, po przejechaniu odpowiedniej ilości kilometrów – dodał Wroński.

REKLAMA

W całej Polsce są dziesiątki parkingów, na których postoje urządzają sobie kierowcy TIR-ów. W samochodach nie tylko pracują, ale też śpią, jedzą, wypoczywają. O realiach życia  w drodze, z dala od rodziny, często w spartańskich warunkach opowiedzieli w audycji bohaterzy reportażu "W drodze" – Olgi Mickiewicz-Adamowicz.

 

Gospodarzem audycji była Olga Mickiewicz-Adamowicz

Polskie Radio 24/kawa

REKLAMA

 O sobie samych w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 26.11.17

Godzina emisji: 22.10


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej