more_horiz

O Sobie Samych: jaka przyszłość czeka szkoły branżowe?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2018 21:00
Dla wielu młodych ludzi wybór przyszłej szkoły to kwestia przypadku, a może być to wybór z pasji. O przyszłości i kondycji szkół branżowych mówili w audycji "Sami O Sobie" Ewa Konikowska-Kruk (ekspert od spraw edukacji), Jakub Gontarek (konfederacja Lewiatan) oraz Wojciech Kreft (psycholog, doradca zawodowy).
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Według Ewy Konikowskiej-Kruk "powinny funkcjonować szkoły branżowe z pasją, połączone z pracodawcą". - To jest przyszłość edukacji. Dziś już widzimy szkoły ministerialne, czyli wiele resortów chce przejmować szkoły i to dobry kierunek. Centralne sterowanie szkolnictwem zawodowym idzie w dobrą stronę. Ta zmiana zaczęła się od 2007 roku, gdy powstały resorty, zespoły programowe. Potrzebna dziś jest promocja szkolnictwa zawodowego i dobre doradztwo, gdyż trzeba wspomóc szkolnictwo rzemieślnicze - powiedziała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Zdaniem Jakuba Gontarka "bliski kontakt szkoły zawodowej, branżowej i technikum z biznesem jest kluczowy dla skuteczności edukacji". - Ta współpraca musi się rozwijać. Dziś poszukujemy także ludzi, którzy będą rozwijać gospodarkę 4.0, czyli np. branżę informatyczną. Młody człowiek musi spotkać się z ideą nauki przez całe życie, bo wybór szkoły to element takiej nauki - stwierdził gość audycji.

W ocenie Wojciecha Krefta "dobrze byłoby wrócić do szkół przyzakładowych". - Duże firmy już to robią, gdyż otwierają klasy patronackie. To się dzieje w branży motoryzacyjnej i produkcyjnej. Niestety zbyt dużo młodych ludzi podejmuje decyzję o przyszłej szkole z przypadku, z kolei przyszła kariera musi być wcześniej przemyślana i zgodna z pasją - mówił w audycji psycholog.

„Samych o Sobie” prowadził Paweł Wojewódka.

Więcej w całej audycji.

Polskie Radio 24/dn

____________________ 

O sobie samych w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 15.09.18

Godzina emisji: 20.06

Zobacz także

Zobacz także