more_horiz

Leszek Kołakowski – życie i twórczość

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2017 20:51
Jeden z czołowych polskich filozofów. Zajmował się głównie historią filozofii, idei, a także filozofią kultury i religii. Leszek Kołakowski był autorem licznych tekstów i książek filozoficznych. W audycji „Życie z duszą, czy bez” rozmawialiśmy na temat jego dorobku naukowego.
Audio
  • 15.01.17 Jan Tokarski: Leszek Kołakowski obawiał się uczynienia z religii narzędzia społecznej stabilizacji
Leszek Kołakowski
Leszek KołakowskiFoto: Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Leszek Kołakowski, podobnie jak zmarły 9 stycznia Zygmunt Bauman, należał do pokolenia polskich intelektualistów, którzy zaangażowani byli w stalinizację Polski, a następnie zrewidowali swoje poglądy. Pozostali ludźmi lewicy, ale rozpoczęli krytykę totalitaryzmu.

– To, o czym mówił i pisał Kołakowski jest dzisiaj niewygodne zarówno dla konserwatystów, jak i przedstawicieli postępowej lewicy. Dla pierwszych dlatego, że Kołakowski nigdy do końca nie zerwał z lewicową wrażliwością. Był również niechętny przejawom narodowo-katolickim w życiu publicznym. Dla drugich ze względu na to, że był autorem głównych nurtów marksizmu, czyli najbardziej wyczerpującej krytyki lewicowej ideologii, jaką napisano w II połowie XX wieku – powiedział Jan Tokarski, filozof i eseista.

Więcej o życiu i dorobku intelektualnym Leszka Kołakowskiego w całej rozmowie.

Audycję „Życie z duszą, czy bez” prowadził Filip Memches.

Polskie Radio 24/db

Życie z duszą, czy bez w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 15.01.17

Godzina emisji: 20.15

Zobacz także

Zobacz także