Czy papież Franciszek jest za bardzo miłosierny?
Książka Antonio Socciego "Ostatnie proroctwo. List do papieża Franciszka o Kościele w czasach ostatecznych" wywołała burzę. Autor stawia w niej zarzut o wewnętrzne osłabianie Kościoła przez papieża. Chodzi o jego ustępstwa wobec liberalnego i lewicowego sposobu myślenia. Czy ten zarzut jest słuszny? Odpowiadał w audycji "Życie z duszą czy bez" Tomasz Terlikowski, filozof, publicysta, redaktor naczelny TV Republika.
2017-02-05, 19:33
Posłuchaj
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, to mocny zarzut, a Socci go bardzo dobrze argumentuje.
– Niestety, co się często zdarza temu włoskiemu publicyście, Socci argumentuje bardzo jednostronnie. Znajduje on wyłącznie argumenty "za" i bardzo często to argumenty przytaczane za mediami niż bezpośrednio za Franciszkiem – powiedział Tomasz Terlikowski. – On czyta Franciszka tak, jakby tego chciały lewicowo-liberalne media – dodał.
Jak mówił publicysta, Socci bardzo mocno atakuje papieża za "Laudato Si", encyklikę o ochronie środowiska.
– Jeśli się wczytamy w ten dokument, to nie jest on tylko o ekologii. Socci interpretuje go w duchu, jakim podały to media, kompletnie nie zauważając, że może on być czytany również jako krytyka turbokapitalizmu czy bezbożnego liberalizmu – mówił Terlikowski.
REKLAMA
Jak zwracał uwagę rozmówca Polskiego Radia 24, pontyfikat Franciszka składa się z dwóch elementów.
– Jeden jest skierowany do zewnątrz – do ludzi, którzy są poza Kościołem. W tym przekazie Ojciec Święty jest bardzo łagodny. W drugim zwraca się do wewnątrz – do Kościoła w środku. On jest już tutaj bardzo radykalny – podsumował.
Gospodarzem audycji był Filip Memches.
Polskie Radio 24/dds
REKLAMA
____________________
Data emisji: 05.02.2017
Godzina emisji: 19.15
Życie z duszą, czy bez w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA