"Życie z duszą czy bez". Tożsamość narodowa Węgrów
Premier Węgier Viktor Orban uczestniczył w otwarciu w Kirgistanie Światowych Igrzysk Nomadów. - Węgrzy zakorzenili się od ponad tysiąc lat w Europie, ale często pada tam stwierdzenie, że czują się osamotnieni rasowo – mówił w audycji "Życie z duszą czy bez” Grzegorz Górny, publicysta "Sieci”.
2018-09-30, 21:44
Posłuchaj
Grzegorz Górny przypomniał, że Węgrzy przybyli do Europy zza Uralu. - W 896 roku przeszli przez przełęcz Werecką, obecnie dzielącą obwody zakarpacki i lwowski na Ukrainie. O tym uczą się dziś na lekcjach historii, istnieje też sporo grup rekonstrukcyjnych, pielęgnujących tamtejsze zwyczaje i sposób ubierania się. Starają się utrzymywać więź z ludami za uralskimi. Najmocniej związani są z Maryjczykami i Komijczykami. To są ludy zamieszkujące republiki autonomiczne Federacji Rosyjskiej za Uralem i okazuje się, że język węgierski jest najbardziej zbliżony do tamtych dwóch grup językowych – mówił publicysta "Sieci”.
Gość Polskiego Radia 24, autor książki "Węgry. Tysiąc lat samotności”, uważa, że "Węgrzy zakorzenieni od ponad tysiąc lat w Europie często czują się osamotnieni rasowo". - Gdy spojrzeć jakimi są otoczeni narodami to widzi się Słowian, albo Rumunów – mówił Grzegorz Górny. - W tym poczuciu osamotnia znajdują bratnie dusze i okazuje się, że są nimi Polacy. Do żadnego innego narodu w Europie Węgrzy nie żywią takiego sentymentu i sympatii jak do Polaków – dodał publicysta "Sieci”.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Filip Memches.
REKLAMA
Polskie Radio 24
----------------------------
Data emisji: 30.09.18
Godzina emisji: 19.07
REKLAMA