Polski mesjanizm. Prof. Bartyzel: wątek ten istniał już w piśmiennictwie XVII w.
- Każdy naród stara się dowieść, że on również ma jakąś misję do spełnienia, to raczej poczucie obowiązku niż przywilej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. dr hab. Jacek Bartyzel, historyk idei i filozof polityki z UMK w Toruniu.
2021-06-13, 19:55
Gość PR24 mówił między innymi o tym, że we współczesnej kulturze mocny jest nurt krytycznego myślenia o polskiej historii i polskim dziedzictwie, które to ma nie odpowiadać współczesnym wyzwaniom. Mówił też o tym, czy o XIX-wiecznym mesjanizmie polskim można mówić jako o polskim kulturowym DNA.
"Wątek mesjanizmu już w XVII w."
Powiązany Artykuł
![Kardynał Stefan Wyszyński 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/a2f14e5c-98f1-4f94-9c8d-45af8a203006.jpg)
Kard. Wyszyński a "Solidarność". Prof. Skibiński: widział w niej szansę na powrót do normalności
- Wątek mesjanistyczny jest w kulturze polskiej najbardziej podniesiony w epoce romantyzmu, ale to nie znaczy, że dopiero w romantyzmie się pojawił, bo wątek ten istniał już w piśmiennictwie XVII w. Już kaznodzieje tamtych czasów postrzegali w polskości rodzaj szczególnego posłannictwa i zobowiązania - powiedział historyk idei.
Z drugiej strony, jak dodał, mesjanizm to zjawisko bardzo stare, tego rodzaju postawy można było dostrzec u narodów chrześcijańskich. - Każdy mesjanizm zakłada myślenie o wyjątkowości czy swoistości własnego narodu, ale to nie znaczy iż tylko jedna nacja ma tę misję. Możemy dostrzec więc swoisty pluralizm mesjanizm w obrębie świata chrześcijańskiego - powiedział prof. dr hab. Jacek Bartyzel.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: "Życie z duszą czy bez"
Prowadzący: Filip Memches
Gość: prof. dr hab. Jacek Bartyzel (historyk idei i filozof polityki z UMK w Toruniu)
REKLAMA
Data emisji: 13.06.2021
Godzina: 19:06
REKLAMA