more_horiz

Dariusz Karłowicz: dzieła antyku są wciąż szalenie aktualne

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 20:20
- Tak się czyta te rzeczy, że robią wrażenie, jakby były pisane dla nas. (...) Arcydzieła nie zawodzą, to ich wyjątkowa natura - mówił o dziełach antycznych w Polskim Radiu 24 Dariusz Karłowicz filozof, publicysta, redaktor naczelny rocznika filozoficznego "Teologia Polityczna".
Partenon ateńskiego Akropolu
Partenon ateńskiego AkropoluFoto: Shutterstock/anyaivanova

Periodyk "Teologia Polityczna" planuje przekład sztuki Arystofanesa. Dariusz Karłowicz mówił w związku z tym o spuściźnie antyku, o tym, czego mogą nas nauczyć dzieła sprzed ponad dwudziestu stuleci. - To brzmi mało wiarygodnie na pierwszy rzut oka, ale to dzieła szalenie aktualne - podkreślił.

ZOBACZ TAKŻE
shutterstock_1727388418_grecja.jpg
Sekrety handlu w starożytnej Grecji i archaiczna globalizacja

Jak zaznaczył gość PR24, nasza cywilizacja "jest stworzona" ze sztuki antycznej, a poznawanie tych utworów "daje wrażenie, jakbyśmy patrzyli w głąb siebie".

- Tak się czyta te rzeczy, że robią wrażenie, jakby były pisane dla nas. (...) Arcydzieła nie zawodzą, to ich wyjątkowa natura - mówił redaktor naczelny "Teologii Politycznej".

Posłuchaj
20:49 Życie z duszą.mp3 Dariusz Karłowicz o literaturze antycznej (Polskie Radio 24/Życie z duszą czy bez)

 

Odnosząc się do samej sztuki "Chmury", Dariusz Karłowicz mówił, że Arystofanes krytykował sofistów, którzy uczyli swych uczniów umiejętności przekonywania do dowolnej tezy, co miało duże znaczenie w demokratycznych Atenach. Jest to więc czymś, co dziś nazwalibyśmy politycznym marketingiem, skłanianiem do konkretnych politycznych decyzji. - Dość dobrze rozumiemy obawy, o których pisał Arystofanes, które doprowadziły go do napisania tej komedii - wskazał.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Życie z duszą czy bez"

Prowadził: Filip Memches

Gość: Dariusz Karłowicz ("Teologia Polityczna")

Data emisji: 1.08.2021

Godz. emisji: 19.07

ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem