more_horiz

Najnowszy sondaż CBOS. Tomasz Rowiński: mieliśmy już w Polsce poważne tąpnięcia religijności

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 20:19
- Po okresie pozytywistycznym, w okresie stanisławowskim, czyli tuż przed rozbiorami, religijność, szczególnie elit była na bardzo niskim poziomie. Mieliśmy w pierwszym przypadku epokę oświeceniową, gdzie nawet księża nie byli religijni - mówił w Polskim Radiu 24 socjolog Tomasz Rowiński.
Tomasz Rowiński zauważa, że spadek religijności Polaków nie jest nowością w historii
Tomasz Rowiński zauważa, że spadek religijności Polaków nie jest nowością w historiiFoto: Shutterstock

Z badań CBOS wynika, że następuje spadek poziomu wiary religijnej i praktyk religijnych w społeczeństwie polskim. Proces ten przebiega nierównomiernie: w mniejszym stopniu dotyczy wiary, w większym – praktyk religijnych.

Dla badanego okresu 1992–2021 odsetek deklaracji wiary, choć spada, utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. W marcu 1992 r. wierzący oraz głęboko wierzący stanowili łącznie 94 proc. ogółu badanych, w sierpniu 2021 roku – 87,4 proc. Powoli rośnie jednak odsetek niewierzących (raczej niewierzących oraz całkowicie niewierzących), który w 2021 roku wyniósł łącznie 12,5 proc.

Dane te skomentował Tomasz Rowiński. 

- Zawsze trudno te wyniki jednoznacznie interpretować, dlatego, że w czasach, kiedy nie było profesjonalnych badań socjologicznych, mieliśmy już w Polsce poważne tąpnięcia religijności - przypomniał. 

Jak dodał, zjawisko to było również w epoce pozytywistycznej. - We wspomnieniach różnych ludzi przewija się taki wątek, że nie znali na swoich studiach, uniwersytetach nikogo, kto byłby religijny, czy pobożny - zaznaczył. 

Posłuchaj
24:16 PR24_mp3 2022_01_02-19-04-07.mp3 Tomasz Rowiński o religijności Polaków ("Życie z duszą czy bez") 

Gość audycji wskazał, że teraz mamy inną sytuację.

- Zmienił się kontekst kultury zachodniej, która "wypłukała się" z masowej religijności, więc możemy zakładać, że być może nasze czasy - np. rok 2022 to będzie tak jak we Francji rok 1965, gdzie doszło do gwałtownego załamania się religijności - zauważył.              

Więcej w  nagraniu. 

***

Audycja"Życie z duszą czy bez"

Prowadził: Filip Memches

Gość: Tomasz Rowiński (socjolog, Christianitas)

Data emisji: 02.01.2022

Godz. emisji: 19.04

kmp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem