Sarmatyzm – podstawa dzisiejszych postaw obywatelskich
– Sarmatyzm, to dziedzictwo, które nas ukształtowało. To niezbędny, fundamentalny element naszej tożsamości – mówił Krzysztof Koehler. Poeta i eseista był gościem audycji Życie z duszą czy bez w Polskim Radiu 24.
2016-12-26, 21:00
Posłuchaj
Jak wyjaśniał gość, czasy sarmacji to odległa przeszłość, „od której oddziela nas przepaść modernizacji”. – Należy do dawno utraconej historii. Traktuję sarmatyzm jako rodzaj Atlantydy – mówił. Dodał jednak, że sarmacka kultura ukształtowała dzisiejszy etos wolnościowy i obywatelski. – Sarmata jest odpowiedzialny za wspólnotę polityczną, zwrócony ku zadaniom które ona na niego nakłada – wyjaśniał.
Koehler mówił również o sarmacji jako walce o niezależność religijną. Wyjaśniał, że w II poł. XVI i XVII wieku Europą wstrząsały wojny religijne. Polscy obywatele próbowali się przed tym osłonić. – Stworzono takie reguły funkcjonowania władzy królewskiej, która nie narzucała poddanym wyznania.
Dodał, że pewną polską racją stanu było też traktowanie Rzeczpospolitej jako przedmurza chrześcijaństwa. – W XVI wieku ukuto pewien rodzaj umieszczenia Polski w rodzinie europejskiej. To naturalna polityka zagraniczna, sprzeciwu wobec zagrożenia z zewnątrz – tłumaczył. Ocenił także, że takie podejście nie przeszkadzało jednak Polakom prowadzić pragmatycznej polityki wobec Turcji.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Filip Memches.
Polskie Radio 24/ip
___________________
Data emisji: 26.12.2016
Godzina emisji: 20.15
REKLAMA