more_horiz

Marek Cichocki o tożsamości zachodniej cywilizacji: znów jesteśmy skonfrontowani z problemem

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2022 21:58
- Znów jesteśmy skonfrontowani z problemem w jaki sposób definiujemy tożsamość naszej własnej, zachodniej cywilizacji. Tego co ją konstytuuje, co ją tworzy - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Cichocki, politolog.
Prof. Marek Cichocki
Prof. Marek CichockiFoto: PAP/Tomasz Gzell

Tematem rozmowy było najnowsze wydanie Teologii Politycznej. Autor rocznika w jednym z artykułów poruszył kwestię tożsamości. Wskazał, że starożytni Grecy definiowali siebie jako ludzi cywilizowanych w opozycji do barbarzyńców. Na antenie Polskiego Radia 24 rozmówca ocenił czy ten podział jest nadal aktualny.

"Znów jesteśmy skonfrontowani z problemem"

Jak wskazał, "istotą problemu jest pytanie o tożsamość zachodniej cywilizacji dzisiaj". - Znów jesteśmy skonfrontowani właśnie z tym problemem w jaki sposób definiujemy tożsamość naszej własnej, zachodniej cywilizacji, tego co ją konstytuuje, co ją tworzy - powiedział.

Dodał, że "w tym sensie, jest to takie pytanie, które towarzyszy tradycji zachodniej od bardzo dawna". - W pewnym sensie historycznie to pytanie sięga czasów starożytnej Grecji - podkreślił i wyjaśnił, że "ten podział między cywilizacją zachodu, a pozostałym światem, jako światem barbarzyńskim, światem niecywilizowanym właśnie, to nie była jednak tylko cecha postrzegania świata zewnętrznego przez Greków, którzy uważali, że ich cywilizacja jest właściwie jedyną cywilizacją, a wszyscy pozostali są barbarzyńcami".

"Barbarzyńcy, którzy muszą zostać ucywilizowani"

- Ten sposób patrzenia na świat później w historii się powtarzał w innych krajach - zaznaczył. - Cywilizacja brytyjska w czasach kolonializmu też w ten sposób postrzegała ludzi żyjących na innych kontynentach, jako barbarzyńców, którzy dopiero muszą zostać ucywilizowani - dodał.

Podkreślił także, że "to prawda, że ten ostry podział między cywilizacją Zachodu, a pozostałym światem był pewnym sposobem wywyższania się czy też jakby przypisywania sobie nie tylko palmy pierwszeństwa, ale i wyjątkowych wartości budowania jakiejkolwiek cywilizacji".

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:20 Życie z duszą.mp3 Marek Cichocki o tożsamości zachodniej cywilizacji (Polskie Radio 24)

***

Audycja"Życie z duszą czy bez"

Prowadził: Filip Memches

GośćMarek Cichocki, politolog

Data emisji: 12.06.2022

Godz. emisji: 19.06


jb

Zobacz także

Zobacz także