more_horiz

Święty Andrzej Bobola. Operacz: wsławił się w nawracaniu prawosławnych na katolicyzm

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 20:10
- Andrzej Bobola wsławił się w nawracaniu prawosławnych na katolicyzm - mówił w Polskim Radiu 24 Włodzimierz Operacz, współautor książki "Boży wojownik. Opowieść o św. Andrzeju Boboli".
Audio
  • Święty Andrzej Bobola. Operacz: to był człowiek o trudnym jednak charakterze, był zapalczywy ("Życie z duszą czy bez")
Święty Andrzej Bobola. Operacz: to był człowiek o trudnym jednak charakterze, był zapalczywy
Święty Andrzej Bobola. Operacz: to był człowiek o trudnym jednak charakterze, był zapalczywyFoto: Muzeum Narodowe w Krakowie

Dla Andrzeja Boboli ważnym podmiotem odniesienia był, od najmłodszych jego lat, Jezus Chrystus. O tym kim był i czy można powiedzieć, że to "święty na nasze czasy" mówił gość PR24. - Tak, to nie tak odległy święty, jego ludzkie cechy są bardzo wyraźnie dostrzegane. Gdy przyszedł do Zakonu, jego przełożeni zauważyli, że miał dosyć trudny charakter, był kłótliwy i zapalczywy, stwierdzono więc iż nie będzie się on nadawał do prowadzenia zajęć dydaktycznych - powiedział Włodzimierz Operacz.

"Walczył z charakterem"

Gość PR24 dodał, że Andrzej Bobola był typowym szlachcicem z połowy XVII wieku. - Cały czas walczył ze swoim trudnym charakterem i starał się zmieniać, bo mimo że był zdolny, to na studiach zawalił najważniejszy egzamin. Nie mógł być naukowcem i kaznodzieją na dworze, był więc świętym, który nie był dostrzeżony, życie przeszedł jako ktoś niezauważony - mówił gość PR24.

Joanna i Włodzimierz Operaczowie z należytą starannością, ale też wielką pasją dziennikarską podejmują temat życia św. Andrzeja Boboli i misji, która została mu powierzona. Z największą dokładnością opisują zdarzenia z życia św. Andrzeja, odkrywają nowe fakty i odpowiadają na najbardziej nurtujące dziś pytania, m.in.: dlaczego św. Andrzej Bobola jest tak ważny dla Polski? Czy to on był autorem ślubów lwowskich? Jaką rolę odegrał w życiu bł. Stefana Wyszyńskiego? I czy jego orędownictwo uchroni naszą ojczyznę od kryzysu i masowej laicyzacji?


Posłuchaj
23:52 PR24_mp3 2022_12_04-19-06-11.mp3 Święty Andrzej Bobola. Operacz: to był człowiek o trudnym jednak charakterze, był zapalczywy ("Życie z duszą czy bez")

***

Audycja: "Życie z duszą czy bez"

Prowadzący: Filip Memches

Gość: Włodzimierz Operacz (współautor książki "Boży wojownik. Opowieść o św. Andrzeju Boboli")

Data emisji: 04.12.2022

Godzina: 19.06

Zobacz także

Zobacz także