more_horiz

"Życie z duszą czy bez". Paweł Milcarek o kontrowersjach wokół wspomnień bpa Gänsweina o Benedykcie XVI

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2023 20:35
- Naruszeniem pewnego tabu był już sam fakt, że mieliśmy papieża urzędującego i papieża emeryta. To od początku wytwarzało bardzo trudną sytuację, w której papież Benedykt zdał egzamin z najwyższą oceną solidności i lojalności wobec papieża, z którym bardzo się różnił - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Milcarek, filozof, publicysta, redaktor naczelny "Christianitas".
Benedykt XVI
Benedykt XVIFoto: Shutterstock/giulio napolitano

W kilka miesięcy po śmierci papieża Benedykta XVI ukazała książka Georga Gänsweina "Tylko prawda. Moje życie u boku Benedykta XVI". Jednym z poruszanych w niej tematów są rozbieżności pomiędzy papieżem Benedyktem a papieżem Franciszkiem.

Paweł Milcarek komentował dyskusję wokół wspomnień arcybiskupa. Zwracał uwagę, że z książki dowiadujemy się, że Benedykt XVI był negatywnej zaskoczony niektórymi działaniami papieża Franciszek, m.in. zmianą kursu wobec tradycjonalistów, sprawą mszy trydenckiej, czy narracji papieża dotyczącej kwestii homoseksualizmu.

Posłuchaj
21:59 PR24 2023_04_30-19-05-46.mp3 Paweł Milcarek o kontrowersjach wokół wspomnień arcybiskupa Georga Gänsweina (Polskie Radio 24 / Życie z duszą czy bez)

Od momentu, gdy kardynał Ratzinger mianował w 2003 roku młodego niemieckiego księdza Georga Gänsweina na osobistego sekretarza, łączyła ich wieloletnia, przepełniona wzajemnym szacunkiem przyjaźń. Po wyborze na urząd Piotrowy, Georg Gänswein żył u boku Benedykta XVI jako najbliższy współpracownik, powiernik i doradca, towarzysząc mu podczas pontyfikatu i w czasie po historycznej dymisji w 2013 r.

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: "Życie z duszą czy bez"

Prowadzący: Filip Memches

Gość: Paweł Milcarek, filozof, publicysta, redaktor naczelny "Christianitas"

Data emisji: 30.04.2023

Godzina emisji: 19.06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także