more_horiz

Czy sztuczna inteligencja zyska świadomość? O. Ziółkowski uspokaja: ilość nie przechodzi w jakość

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2023 20:37
- Z punktu widzenia współczesnej nauki, to, by sztuczna inteligencja uzyskała samoświadomość, jest absurdem - powiedział w Polskim Radiu 24 o. Michał Ziółkowski, kamilianin, oceniając możliwości sztucznej inteligencji. - Nawet, jeżeli jakiś program będzie przewyższał tkankę ludzkiego mózgu, nawet milion razy, to będzie to wyłącznie przejście ilościowe, a nie jakościowe - dodał.
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, sztuczna inteligencja nie zyska samoświadomości
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, sztuczna inteligencja nie zyska samoświadomościFoto: sdecoret/ Shutterstock

- Technologia służy człowiekowi i można dostrzegać wielkie plusy w związku z jej rozwojem - powiedział w Polskim Radiu 24 kamilianin o. Michał Ziółkowski. Zaznaczył, źe w związku z rozwojem SI kolportowana jest "sztuczna narracja" przyjmowana przez popkulturę, której często nie weryfikuje się naukowo.

- Ta narracja głosi, że sztuczna inteligencja będzie stanowić zagrożenie w przyszłości. Moim zdaniem, to ludzie, którzy stoją za sztuczną inteligencją, a więc inteligencja prawdziwa jest zagrożeniem. Trzeba te wszystkie działania, w związku z rozwojem sdztucznej inteligencji, podejmować w sposób bardzo odpowiedzialny - dodał duchowny.

Przejście ilościowe, nie jakościowe

W rozmowie poruszono także wątek transhumanizm, czyli ideologii postulującej potrzebę wykorzystania nauki i techniki, w szczególności neurotechnologii, biotechnologii i nanotechnologii, do przezwyciężenia ludzkich ograniczeń i poprawy kondycji ludzkiej). Jak powiedział gość Polskiego Radia, ta ideologia głosi, że "nie musimy pokonywać progu śmierci, że technologia niedługo realnie umożliwi nam wejście do cyberświata, a tam staniemy się kimś innym, wyewoluujemy w inny rodzaj istnienia, inny rodzaj bytu, co jest, z punktu widzenia nauki, absurdem".

- Neuroinżynierowie podważają tezę, że świadomość może zaistnieć w obwodach elektronicznych. Nie ma przejścia z ilości w jakość. Nawet, jeżeli jakiś program będzie przewyższał tkankę ludzkiego mózgu, nawet milion razy, to będzie to wyłącznie przejście ilościowe, a nie jakościowe - podkreślił.

- Z punktu widzenia współczesnej nauki, to, by sztuczna inteligencja uzyskała samoświadomość, jest absurdem - podkreślił o. Michał Ziółkowski.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:12 Zycie-z-dusza-vzy-bez--PR24_mp3 2023_05_21-19-06-14.mp3 I. Michał Ziółkowski o sztucznej inteligencji i wyzwaniach z nią związanych ("Życie z duszą czy bez"/ PR24)

Czytaj także:

***

Audycja: "Życie z duszą, czy bez"

Prowadzący: Filip Memches

Gość: o. Michał Ziółkowski (kamilianin)

Data emisji: 21.05.2023

Godzina emisji: 19.09


Polskie Radio 24/ mbl

Zobacz także

Zobacz także