Prof. Roszkowski o „przyjaźni polsko-radzieckiej”

„Nierozerwalna przyjaźń polsko-radziecka”, a także przewodnia rola Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. To najważniejsze zmiany, które 10 lutego 1976 znalazły się w konstytucji Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W audycji Nos Kleopatry o ustawie zasadniczej komunistycznej Polski mówił prof. Wojciech Roszkowski, historyk.

2017-02-10, 09:00

Prof. Roszkowski o „przyjaźni polsko-radzieckiej”
Plakat „Przyjaźń Polsko-Radziecka to pokój, niezawisłość, szczęśliwe jutro naszej Ojczyzny” symbolizujący jedność krajów bloku sowieckiego. . Foto: http://ipn.gov.pl

Posłuchaj

09.02.17 Prof. Roszkowski o „przyjaźni polsko-radzieckiej”
+
Dodaj do playlisty

– PZPR chciała wprost stwierdzić, że partia rządzi Polską – wyjaśniał gość Polskiego Radia 24, zauważając przy tym, że zmiany w konstytucji nie wprowadzały rzeczywistej zmiany w polityce, a sankcjonowały stan faktyczny. W tym kontekście jednak szczególnie niebezpieczny dla społeczeństwa wydawał się zapis o wiecznej przyjaźni z Moskwą.

– Każdy Polak wiedział, że Polska jest zależna od Kremla, ale nie było tego w konstytucji. Natomiast sankcjonowanie tego w pewnym sensie kompromitowało władzę. Czarno na białym napisano, że jesteśmy krajem wasalnym – wskazywał prof. Wojciech Roszkowski, podkreślając jednocześnie, że zmiana zradzała realną groźbę nakładania sankcji karnych na osoby, które nie zgadzały się z linią partii.

– Każdy, kto naruszyłby więź polsko-radziecką, musiałby się liczyć z konsekwencjami – komentował ekspert. – To mogła być zapowiedź zaostrzenia kursu politycznego, choć z logicznego punktu widzenia partii zmiany nie były potrzebne. PZPR i tak mogła rządzić tak, jak dotychczas – pointował prof. Wojciech Roszkowski.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Wiktor Świetlik.

Polskie Radio 24/mp

Nos Kleopatry w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_________________

REKLAMA

Data emisji: 09.02.17

Godzina emisji: 22.12


  

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej