Prześladowania homoseksualistów w III Rzeszy. "Nie pasowali do idealnego społeczeństwa"
Książka Scotta Lively’a i Kevina Abramsa "Różowa swastyka. Homoseksualizm w partii nazistowskiej" porusza temat homoseksualistów, którzy podobnie jak żydzi padli ofiarą reżimu nazistowskiego. Rozmawiali o tym w audycji Nos Kleopatry Piotr Semka (Do Rzeczy) i Tomasz Stefanek (Teologia Polityczna).
2017-05-13, 09:29
Posłuchaj
Do obozów koncentracyjnych trafiali więźniowie odznaczani różowym trójkątem skazywani na mocy 175 paragrafu niemieckiego Kodeksu Karnego.
Jak podkreślił Tomasz Stefanek, homoseksualiści byli prześladowani w III Rzeszy, ponieważ nie pasowali do wizji przyszłego, idealnego społeczeństwa. – Z paragrafu 175 skazano ok. 50 tys. osób przy czym szacuje się, że więcej było mężczyzn – zaznaczył gość. Jak dodał, nazistowska polityka rasowa, polityka udoskonalenia społeczeństwa, biopolityka zakładała, że dla homoseksualistów w przyszłym idealnym społeczeństwie nie powinno być miejsca.
Zdaniem Piotra Semki kwestia represjonowania homoseksualistów w III Rzeszy dzieli na dwa obozy. – Jedni twierdzą, że nie należy dyskutować o tym, czy Żydzi i ludność romska były skazane na zagładę, a homoseksualiści nie, ponieważ ich zdaniem sytuacja homoseksualistów była zupełnie inna. Część zaś środowisk żydowskich twierdzi, że nie można robić wyjątków – wyjaśnił.
Lively i Abrams dowodzą też w swojej książce, że wielu liderów niemieckiego reżimu przejawiało skłonności homoseksualne lub było jawnymi homoseksualistami.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Filip Memches.
Polskie Radio 24/pr
Nos Kleopatry w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
_________________
Data emisji: 12.05.2017
Godzina emisji: 22.13
REKLAMA