Rocznica wystąpień Czerwca '76 w Radomiu, Płocku i Ursusie
Czerwiec ’76 to fala strajków i demonstracji ulicznych. Protesty rozpoczęły się 25 czerwca 1976 roku. Uczestniczyło w nich około 80 tysięcy osób w 90 zakładach pracy. Nad przyczynami i skutkami tego buntu społecznego lub, jak chcą niektórzy, powstania robotniczego, zastanawiali się w audycji Nos Kleopatry 2017 dr Paweł Sasanka z Instytutu Pamięci Narodowej oraz Dariusz Kupiecki z Komitetu Obrony Robotników.
2017-06-24, 07:30
Posłuchaj
23.06.2017 Paweł Sasanka i Dariusz Kupiecki o Czerwcu ’76.
Dodaj do playlisty
Jak podkreślał Paweł Sasanka bezpośrednią przyczyną wystąpień społecznych z Czerwca ’76 roku była podwyżka cen żywności. – W portfelu przeciętnej rodziny w tamtych czasach żywność stanowiła bardzo duży procent wydatków. Ceny wówczas były regulowane, ustalane na posiedzeniach KC, dlatego każdy ruch cen był traktowany jako decyzja rządzących. Ze strony partii nie było przygotowania propagandowego do podwyżek – powiedział gość Polskiego Radia 24.
Dariusz Kupiecki potwierdzał, że przyczyny strajków miały podłoże ekonomiczne. – Wszyscy mówili o sytuacji ekonomicznej, warunki pracy i BHP były paskudne. Kilka lat wcześniej był gierkowski dobrobyt, rządzący przeznaczali kredyty z zagranicy na konsumpcję. Jako KOR włączyliśmy się w sprawę przy okazji procesów aresztowanych w Ursusie, chcieliśmy się skontaktować z rodzinami oskarżonych. Gdy to się udało, dzięki pomocy Jana Olszewskiego, zaczęliśmy akcję pomocy, także materialnej – mówił dawny działacz KOR.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu była Agnieszka Kamińska.
REKLAMA
Polskie Radio 24/kk
_____________________
Nos Kleopatry w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 23.06.2017
Godzina emisji: 22:14
REKLAMA