Machina propagandowa III Rzeszy przed wybuchem II wojny światowej. "Niemcy przerzucali winę za incydenty na Polskę"

"Stworzę propagandowy powód rozpoczęcia wojny; nieważne, czy będzie on wiarygodny" - zapewniał swoich generałów Adolf Hitler na posiedzeniu sztabu głównego 22 sierpnia 1939 roku. Kilka dni później do Radiostacji Gliwice wtargnęło kilku uzbrojonych esesmanów w polskich mundurach. Natomiast 25 sierpnia 1939 roku wpłynął do Gdańska szkolny pancernik Schleswig-Holstein. O dniach poprzedzających wybuch II wojny światowej mówili w audycji Nos Kleopatry historycy dr Andrzej Chmielarz i dr Paweł Kosiński z Instytutu Pamięci Narodowej.

2017-09-02, 09:16

Machina propagandowa III Rzeszy przed wybuchem II wojny światowej. "Niemcy przerzucali winę za incydenty na Polskę"
Adolf Hitler odbierający defiladę Wehrmachtu w Al. Ujazdowskich w Warszawie 5 października 1939. Foto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna/CC-BY-SA-3.0-DE

Posłuchaj

01.09.2017 dr Andrzej Chmielarz: „Machina propagandowa III Rzeszy była niezwykle nowoczesna”.
+
Dodaj do playlisty

W rzeczywistości pancernik Schleswig-Holstein to był dobrze uzbrojony okręt, przygotowany do ataku na Westerplatte. Jak podkreślał Paweł Kosiński, Polacy domyślali się, że Niemcy dążą do wojny. – Do Gdańska przypłynął co prawda przestarzały okręt, ale uzbrojony po zęby. W Gdańsku była tylko składnica amunicyjna, z obsadą 200 osób, czyli żaden przeciwnik. Nie mogli oni w żaden sposób zapobiec wpłynięciu. To był nieistotny szczegół w obliczu grożącego konfliktu wojennego między Polską a Niemcami. Wojna i tak rozegrała się w głębi Polski, a Gdańsk miał znaczenie symboliczne – mówił gość Polskiego Radia 24.

Wojna miała wybuchnąć 26 sierpnia 1939 roku, ale jej rozpoczęcie zostały przesunięte o kilka dni ze względu na podpisanie traktatu polsko-brytyjskiego i brak gotowości Włoch do wojny, o którym informował Mussolini. Zdaniem Andrzeja Chmielarza prowokacja gliwicka była jednym z elementów, które miały stworzyć pretekst do wybuchu wojny.

- Machina propagandowa III Rzeszy była niezwykle nowoczesna. Proszę pamiętać o wysadzeniu dworca kolejowego w Tarnowie. Do tego dziesiątki incydentów granicznych – to wszystko było próbą przerzucenia na Polskę odpowiedzialności za wojnę. Z drugiej strony ta propaganda miała powstrzymać aliantów od natychmiastowego wystąpienia. Niemcy wykorzystywali swoje wpływy w świecie, przerzucając winę za incydenty na Polskę, np. w prasie brytyjskiej, gdzie sprzyjający nazistom nacjonaliści przekazywali informacje propagandy bez komentarza – powiedział historyk.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu była Agnieszka Kamińska.

Polskie Radio 24

_____________________

Data emisji: 01.09.2017

REKLAMA

Godzina emisji: 22:13

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej