Dzieje rodu Czartoryskich i ich kolekcji dzieł sztuki
Czartoryscy to ród o znakomitym pochodzeniu, wywodzący się z wielkich książąt litewskich, od Giedymina i jego syna Olgierda. W XVIII w. sięgnęli po urzędy ministerialne, a w latach kolejnych ród zasłużył się dla edukacji i kultury polskiej. O tym, jak kształtowały się dzieje rodu Czartoryskich, mówili w Polskim Radiu 24 goście audycji Nos Kleopatry, historycy: prof. Zofia Zielińska i dr Piotr Dmitrowicz.
2018-05-04, 23:00
Posłuchaj
Rodzina Czartoryskich przez lata gromadziła pamiątki związane z historią narodu i prezentujące jego dziedzictwo. Dziś kolekcja liczy 336 tysięcy obiektów i jest jedną z najważniejszych w Polsce. Znajduje się w niej ponad 300 obrazów, w tym dwa najcenniejsze w Polsce – „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci i "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta van Rijna - a także rzeźby, rysunki, grafiki, przedmioty codziennego użytku, sarkofagi, mumie, relikwie, broń, numizmaty i pamiątki po sławnych bohaterach minionych epok. Kolekcja zawiera także 250 tysięcy rękopisów, starodruków, książek i cennych dokumentów.
- Jako historyk myślę przede wszystkim o kolekcji rękopisów w Bibliotece Czartoryskich, bez których nie wyobrażam sobie mówienia o historii Polski XVIII i XIX wieku – podkreśliła prof. Zofia Zielińska. - Po upadku państwa polskiego, zaważyła decyzja rodziny Czartoryskich, o stworzeniu zbioru pamiątek, aby kraj mógł przetrwać – dodała gość audycji.
Mecenat w sferze kultury i nauki zapoczątkowany w drugiej połowie XVIII w. kontynuowały następnie kolejne generacje Czartoryskich w XIX i XX w. – Zakorzeniona była w nich myśl, że pamięć i przeszłość może być zaklęta w przedmiotach i symbolach – podkreślił dr Piotr Dmitrowicz.
- To jest kolekcja, którą możemy i powinniśmy się chwalić. Pokazuję naszą historię, kulturę Polski i Europy – powiedział dr Piotr Dmitrowicz. - To jest rzecz bezcenna, która powinna być dobrze zachowana, skatalogowana i dostępna. Bardzo brakuje mi tego, aby ta kolekcja była upowszechniania zwłaszcza w części dotyczącej historii Polski – dodał historyk.
REKLAMA
W opinii prof. Zofii Zielińskiej, Czartoryscy to ród, który przez wiele pokoleń miał poczucie, że Polskę i nasze poczucie godności trzeba odbudować. – Ponadto do rodziny Czartoryskich należały postacie wybitne, dobrze wykształcone i niezmiernie ofiarne jeśli chodzi o świadczenia dla kraju zarówno z punktu widzenia kultury, jak społecznego i politycznego – oceniła historyk.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu była Agnieszka Kamińska.
Polskie Radio 24/km/PAP
REKLAMA
Nos Kleopatry w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
_____________________
Data emisji: 4.05.18
Godzina emisji: 22.10
REKLAMA
REKLAMA