Polska pionierem w wydobyciu ropy naftowej

Pierwsza kopalnia ropy naftowej powstała w Bóbrce, położonej niedaleko Jasła, w 1854 r. Dopiero 5 lat później – w USA. Dlaczego utarło się, że to Ameryka jest kolebką nowożytnego przemysłu naftowego? O polskim boomie naftowym w XIX i na początku XX wieku w audycji „Nos Kleopatry” mówił dr Marian Szołucha z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

2018-09-22, 07:58

Polska pionierem w wydobyciu ropy naftowej
Szyby naftowe w okolicach Jasła 1939-1945.Foto: nac.gov.pl

Posłuchaj

21.09.18 dr Marian Szołucha: „W Polsce mamy udokumentowanych 86 złóż ropy naftowej (…)”.
+
Dodaj do playlisty

W Polsce powstała pierwsza kopalnia ropy naftowej, jednak nasz kraj posiada również status pioniera w destylacji tej kopaliny. Zawdzięczamy to dwóm osobom: Ignacemu Łukasiewiczowi i Janowi Zehowi.

–  31 lipca 1853 roku aptekarz Ignacy Łukasiewicz i jego kolega, mało znany i zapomniany, Jan Zeh, który był pomocnikiem aptekarskim, dokonali pierwszego procesu destylacji ropy naftowej. Miało to miejsce w jednej z lwowskich aptek. Była to destylacja frakcyjna polegająca na rozdzieleniu ropy na poszczególne frakcje przy użyciu różnych temperatur wrzenia. Było to bez wątpienia epokowe wydarzenie – wyjaśnił gość Polskiego Radia 24.

Dr Marian Szołucha podkreślił, że na początku XX wieku teren dzisiejszego Podkarpacia był zagłębiem naftowym w skali światowej. W 1909 roku, na krótko przed wybuchem I wojny światowej, Galicja była na trzecim miejscu na świecie pod względem produkcji ropy naftowej. Wydobywano wtedy na tym obszarze ponad 2 mln ton ropy rocznie – W połowie lat 20. Polska była również pod tym względem na trzecim miejscu w Europie – dodał.

Dzisiaj zapotrzebowanie na ropę naftową w naszym kraju wynosi ok. 30 mln ton rocznie. Ponad połowę importujemy z Rosji, resztę m.in. z Algierii, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Białorusi. Wydobycie krajowe szacuje się na blisko 1 mln ton w ciągu roku.  

REKLAMA

Ponadto w audycji dr Marian Szołucha w szerszy sposób przedstawił sylwetkę Ignacego Łukasiewicza, a także omówił współczesne perspektywy dotyczące pozyskiwania surowców energetycznych.

„Nos Kleopatry” prowadziła Agnieszka Kamińska.

Polskie Radio 24/db

---------------------------

REKLAMA

Data emisji: 21.09.2018

Godzina emisji: 22:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej