X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Prof. Magdalena Gawin: po II wojnie światowej Polska nie mogła mówić prawdy o swojej historii

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 23:55
W audycji „Nos Kleopatry” rozmowa o tym, jak opowiadać prawdziwą historię Polaków i jak dbać o pamięć dziejową. Gościem Agnieszki Kamińskiej była wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Magdalena Gawin.
Audio
  • 19.10.18 prof. Magdalena Gawin: „Polska, upchnięta we wpływy radzieckie, nie mogła po II wojnie światowej mówić prawdy o swojej historii (…)”.
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin Foto: PAP/Adam Warżwa

Od kilku dziesięcioleci podkreśla się to, że należy opowiadać prawdziwą historię Polski. Prof. Magdalena Gawin podkreśliła, że powodem zwracania uwagi na to pojęcie jest to, iż wiek XX był w dużej mierze niezwykle trudnym okresem dla polskiego narodu, naznaczonym wieloma represjami.

– Nie były to tylko represje fizyczne, ale również inżynieria społeczna, która dotyczyła pamięci indywidualnej oraz zbiorowej. Na temat wielu tematów nie można było mówić. Za wspominanie o zbrodniach sowieckich karano. Natomiast zagadnienie przewin ukraińskich nacjonalistów zamknięto w sferze pamięci pokrzywdzonych rodzin. Zakłamywano historię. Polacy, w czasach PRL, mieli wyraźnie zakreślone granice tego, o czym mogą pamiętać. Dlatego ważne, by obecnie powstawały m.in. muzea, które będą opowiadały naszą historię bez cenzury – podkreśliła wiceminister.

Na fiasko prowadzenia polityki historycznej w ostatnich latach, która polegała na tym, że państwo polskie było szczere i nie ukrywało tego, co było niepoprawne w poczynaniach jego obywateli, zwróciła uwagę prof. Magdalena Gawin.

– To, co śledziliśmy przez ostatnie pół roku, a więc czy Polska kolaborowała z Niemcami czy nie, wskazuje, iż rzetelne rozprawienie się ze swoimi winami może prowadzić do tego, że Polska będzie traktowana jako kraj, który był po złej stronie, a nawet pełnił rolę głównego sprawcy. Wskazywano nam, że powinniśmy zachowywać się jak Austria, która czuje się jednocześnie jak ofiara i sprawca. Były to zupełne oszczercze i godne potępienia opinie – zaznaczyła.

Rozmówczyni Polskiego Radia 24 wskazała, że niezwykle ważną rolę w kultywowaniu pamięci historycznej mają zabytki. – Pamięć ludzka musi mieć oparcie w czymś, co jest materialne, w istniejących artefaktach. Zabytki są nośnikiem takiej pamięci – dodała.   

Ponadto prof. Magdalena Gawin mówiła również o znaczeniu Memorandum z Wannsee, którym jest dokument wyznaczający standardy zarządzania i upamiętniania byłych niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady.

Audycję „Nos Kleopatry” prowadziła Agnieszka Kamińska.

Polskie Radio 24/db

---------------------------

Data emisji: 19.10.2018

Godzina emisji: 23.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Gursztyn: Rzeź Woli nie służyła interesom III Rzeszy, to kara za buntowanie się Polaków

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2018 09:59
- Wygarniano bez żadnego oporu ludzi z domów, ustawiano ich w dogodnych do rozstrzelania miejscach i tam zabijano. Z punktu widzenia III Rzeszy rozstrzeliwanie tych tysięcy osób nie miało sensu – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gursztyn publicysta, historyk, autor książki o Rzezi Woli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko Bitwa o Anglię. II wojna światowa w powietrzu

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2018 08:28
Tuż przed wybuchem wojny polskie lotnictwo wojskowe dysponowało sprzętem znacznie ustępującym jakością i osiągami sprzętowi niemieckiemu, poza samolotami bombowymi PZL-37 Łoś, które należały wówczas do najlepszych w świecie. - Upraszczanie, że wystarczyło kupić więcej samolotów, by wygrać wojnę obronną 1939 roku jest mocno niesprawiedliwe - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, historyk i publicysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szwedzkie Góry. Miejsce "wyrugowane z pamięci warszawiaków"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2018 07:00
W Warszawie, na granicy Bielan i Bemowa, do końca lat 40. XX wieku istniały Szwedzkie Góry. Dziś w ich miejscu zlokalizowane jest Lotnisko Warszawa-Babice. W audycji Nos Kleopatry o historii Szwedzkich Gór opowiadali dr Anna Jagodzińska z Instytutu Pamięci Narodowej i Piotr Grzybowski, historyk i publicysta, zajmujący się zbrodniami niemieckimi w latach 1939-1940. 
rozwiń zwiń