"Nos Kleopatry". Udział Polaków w II wojnie światowej

Gośćmi audycji "Nos Kleopatry" byli Wojciech Kuliński oraz Jerzy Kunikowski z Centralnej Biblioteki Wojskowej. Rozmowa dotyczyła pięknej karty, którą Polacy zapisali na frontach II wojny światowej.

2019-05-11, 06:02

"Nos Kleopatry". Udział Polaków w II wojnie światowej
Rozmowy oficerów Wehrmachtu i Armii Czerwonej o wytyczeniu bieżącej linii rozgraniczenia wojsk na zaatakowanym terytorium Polski. Brześć, wrzesień 1939. Foto: Bundesarchiv

Posłuchaj

10.05.2019 Nos Kleopatry. Goście: Wojciech Kuliński oraz Jerzy Kunikowski (Centralna Biblioteka Wojskowa)
+
Dodaj do playlisty

Co dwunasty pilot w bitwie lotniczej o Wielką Brytanię był Polakiem. Ogółem ok. 250 tys. żołnierzy służyło w siłach brytyjskich. Polacy walczyli obok Brytyjczyków w Afryce Północnej, pod Monte Cassino i Arnhem. Walka przy boku brytyjskiego sojusznika to zaledwie jeden z wielu obszarów aktywności polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.

Goście PR24 Wojciech Kuliński oraz Jerzy Kunikowski z Centralnej Biblioteki Wojskowej opisali miejsca i obszary aktywności przedstawicieli polskich sił zbrojnych w tym niezwykle trudnym i politycznie skomplikowanym czasie walk na frontach II wojny światowej. Podkreślali, że Polacy zapisali swoją kartę na wielu frontach II wojny światowej i to dla nas powód do dumy.

- Narwik to pierwszy, wygrany akord wojsk alianckich w czasie II wojnie światowej - przypomniał Wojciech Kuliński. Jerzy Kunikowski mówił zaś o znaczeniu złamania kodu Enigmy. Szyfry Enigmy Polacy przekazali - ku wielkiemu zdziwieniu - Anglikom i Francuzom.

- Enigma to przykład dużej operacji trwającej przez blisko 20 lat. Niemcy do końca II wojny światowej nie dowiedzieli się, że szyfry są złamane. Polacy pokazywali wielką wolę walki. Domagali się swojej obecności m.in. w Bitwie o Anglię - powiedział Jerzy Kunikowski.

REKLAMA

Goście zgodnie podkreślali, że wciąż zbyt mała jest świadomość w Polsce tego, co Polacy osiągnęli w II wojnie światowej w warstwie technicznej, inżynieryjnej i intelektualnej.  - Cały czas należy o tym mówić i edukować społeczeństwo - apelowali Wojciech Kuliński oraz Jerzy Kunikowski, historycy z Centralnej Biblioteki Wojskowej.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Agnieszka Kamińska

Polskie Radio 24/tb

REKLAMA

------------------------------

Data emisji: 10.05.19

Godzina emisji: 22.06

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej