Dr Krzysztof Jabłonka: warto było walczyć o dusze Ślązaków
- Bardzo istotną rzeczą jest, że po pierwszej wojnie światowej ludność śląska była niezwykle zastraszona - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk dr Krzysztof Jabłonka.
2019-08-17, 08:59
Posłuchaj
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń, by zamanifestować swoją polskość. Podczas dwóch kolejnych zrywów wywalczyli najpierw sprawiedliwe warunki przeprowadzenia plebiscytu, a następnie korzystny dla odrodzonej Rzeczpospolitej podział Górnego Śląska.
Powiązany Artykuł
Powstania Śląskie – historia i znaczenie
>>>[CZYTAJ TAKŻE] Powstanie Śląskie, jakiego nie znaliśmy
- Państwo pruskie na szczęście popełniło błąd i zaczęło zmuszać cywilizacyjnie mieszkańców Śląska do bycia Niemcami. Duże miasta były tam praktycznie niemieckie i nie sposób było się w nich odezwać po polsku, ale prowincja była zostawiona sama sobie - zauważył dr Krzysztof Jabłonka. Historyk podkreślił również, że Polacy stawiali na Śląsku opór, bo byli katolikami. - To na katolicyzmie najpierw wszystko się zaczęło. Potem doszło poczucie polskości i wykreowanie postaci Wojciecha Korfantego, który potrafił wybrać Polskę - powiedział.
REKLAMA
Powstańczy sukces
Gość PR24 zaznaczył, że wypowiedzenie wojny Niemcom było też konieczne na poziomie sztuki, kultury. - Warto było walczyć o dusze Ślązaków, ponieważ na moment zobaczono, że własnymi siłami można się od Niemców oderwać - zauważył dr Krzysztof Jabłonka.
I powstanie śląskie, choć zakończone porażką, przygotowało grunt pod dwa kolejne zrywy. II powstanie wybuchło rok później, również w sierpniu, a trzecie - w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. Jego efektem było przyznanie Polsce znacząco większej części Górnego Śląska, niż początkowo zamierzano, po marcowym (w 1921 r.) plebiscycie w sprawie przynależności państwowej tych ziem. Powstania Śląskie to jedyne - obok wielkopolskiego - zakończone sukcesem polskie zrywy narodowe.
Powiązany Artykuł
Setna rocznica wybuchu I Powstania Śląskiego. Serwis specjalny!
>>>[CZYTAJ TAKŻE] I powstanie śląskie – walka o polski Śląsk
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Audycję prowadziła Agnieszka Kamińska.
Polskie Radio 24/jp
------------------------------------
REKLAMA
Data emisji: 16.08.2019
Godzina emisji: 22.06
REKLAMA