X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Krzysztof Jabłonka: warto było walczyć o dusze Ślązaków

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 08:59
- Bardzo istotną rzeczą jest, że po pierwszej wojnie światowej ludność śląska była niezwykle zastraszona - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk dr Krzysztof Jabłonka.
Audio
  • 16.08.19 "Nos Kleopatry". Dr Krzysztof Jabłonka o powstaniach śląskich
Grupa powstańców śląskich uzbrojonych w karabiny Mauser Gew98 z bagnetami (1919-1921),
Grupa powstańców śląskich uzbrojonych w karabiny Mauser Gew98 z bagnetami (1919-1921),Foto: Koncern ICK, NAC

Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń, by zamanifestować swoją polskość. Podczas dwóch kolejnych zrywów wywalczyli najpierw sprawiedliwe warunki przeprowadzenia plebiscytu, a następnie korzystny dla odrodzonej Rzeczpospolitej podział Górnego Śląska.

Czytaj więcej
powstanie śląskie III 1200.jpg
Powstania Śląskie – historia i znaczenie

 >>>[CZYTAJ TAKŻE] Powstanie Śląskie, jakiego nie znaliśmy

- Państwo pruskie na szczęście popełniło błąd i zaczęło zmuszać cywilizacyjnie mieszkańców Śląska do bycia Niemcami. Duże miasta były tam praktycznie niemieckie i nie sposób było się w nich odezwać po polsku, ale prowincja była zostawiona sama sobie - zauważył dr Krzysztof Jabłonka. Historyk podkreślił również, że Polacy stawiali na Śląsku opór, bo byli katolikami. - To na katolicyzmie najpierw wszystko się zaczęło. Potem doszło poczucie polskości i wykreowanie postaci Wojciecha Korfantego, który potrafił wybrać Polskę - powiedział.

Powstańczy sukces

Gość PR24 zaznaczył, że wypowiedzenie wojny Niemcom było też konieczne na poziomie sztuki, kultury. - Warto było walczyć o dusze Ślązaków, ponieważ na moment zobaczono, że własnymi siłami można się od Niemców oderwać - zauważył dr Krzysztof Jabłonka.

I powstanie śląskie, choć zakończone porażką, przygotowało grunt pod dwa kolejne zrywy. II powstanie wybuchło rok później, również w sierpniu, a trzecie - w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. Jego efektem było przyznanie Polsce znacząco większej części Górnego Śląska, niż początkowo zamierzano, po marcowym (w 1921 r.) plebiscycie w sprawie przynależności państwowej tych ziem. Powstania Śląskie to jedyne - obok wielkopolskiego - zakończone sukcesem polskie zrywy narodowe.

Czytaj więcej
Powstanie_slaskie_1200x660.jpg
Setna rocznica wybuchu I Powstania Śląskiego. Serwis specjalny!

 >>>[CZYTAJ TAKŻE] I powstanie śląskie – walka o polski Śląsk

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadziła Agnieszka Kamińska.

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

Data emisji: 16.08.2019

Godzina emisji: 22.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef MON: defiladą w Katowicach oddajemy hołd powstańcom śląskim

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 07:01
Zakończyła się próba generalna w Katowicach przed zaplanowaną na 15 sierpnia defiladą "Wierni Polsce".  - Defilada wojskowa z okazji Święta Wojska Polskiego organizowana w tym roku w Katowicach to hołd dla Ślązaków – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstania śląskie: plany opracowano już wiosną, wzorem była Wielkopolska. Jednak sytuacja się skomplikowała

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 13:45
- Plany powstania w 1919 roku zostały opracowane już wiosną. Odwoływały się do wzoru znanego z Wielkopolski. Obawiano się rezultatów konferencji pokojowej, starano się podjąć decyzje, które spowodowałyby, żeby mocarstwa zaakceptowały istniejący stan rzeczy, jak w Wielkopolsce - mówił prof. Ryszard Kaczmarek. Na Śląsku jednak sytuacja była inna niż w Wielkopolsce, a wojska polskie wiązały postanowienia traktatu.
rozwiń zwiń