Jak podkreślał w Polskim Radiu 24 Paweł Kosiński z Instytutu Pamięci Narodowej, mieszkańcy wschodniej i zachodniej części okupowanej przez Niemców Europy kierowali się różnymi motywacjami.
– Na Zachodzie była to naiwność, wpływ miało też zauroczenie hitleryzmem wśród młodych ludzi – mówił historyk. – W Europie Środkowo-Wschodniej natomiast, oprócz naiwności, duże znacznie miał fakt, że do Waffen-SS wstępowali przedstawiciele narodów, które od dłuższego czasu były pod rządami ZSRR; np. Łotysze czy Estończycy mieli nadzieję, że dzięki temu uda im się obronić niezależność przed bolszewicką nawałą – dodawał gość PR24.
Artur Podgórski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego z kolei mówił m.in. o motywacjach ochotników z Ukrainy. – Ukraińcy łączyli wstępowanie w szeregi SS z nadziejami na wybicie się na niepodległość. O tym jednak myślały przede wszystkim elity – wskazywał ekspert, zauważając, że motywacje "zwykłych" ludzi były inne. – To był strach przed rozstrzelaniem rodziny czy chęć wzbogacenia – mówił historyk.
Szacuje się, że najwięcej zagranicznych ochotników, którzy wstąpili do SS, pochodziło z Holandii – 50 tysięcy. Oprócz tego, w strukturach organizacji znajdowało m.in. 25 tysięcy Ukraińców.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu była Agnieszka Kamińska.
Polskie Radio 24/zz
Nos Kleopatry w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
Data emisji: 24.11.2017