more_horiz

Holendrzy, Belgowie, Ukraińcy. Europejscy ochotnicy w SS

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2017 09:20
Początkowo SS była elitarną jednostką niemieckich nazistów. Jednak już podczas II wojny światowej sformowano oddziały Waffen-SS, w których mogli służyć m.in. ochotnicy z okupowanych przez III Rzeszę terytoriów. W audycji Nos Kleopatry o tym, dlaczego Holendrzy, Belgowie, Ukraińcy czy Łotysze wstępowali do hitlerowskiej formacji.
Audio
Opis obrazu: Reichsfuhrer SS Heinrich Himmler (drugi z lewej na pierwszym planie) dokonuje inspekcji Legionu Walońskiego
Opis obrazu: Reichsfuhrer SS Heinrich Himmler (drugi z lewej na pierwszym planie) dokonuje inspekcji Legionu WalońskiegoFoto: nac.gov.pl

Jak podkreślał w Polskim Radiu 24 Paweł Kosiński z Instytutu Pamięci Narodowej, mieszkańcy wschodniej i zachodniej części okupowanej przez Niemców Europy kierowali się różnymi motywacjami.

– Na Zachodzie była to naiwność, wpływ miało też zauroczenie hitleryzmem wśród młodych ludzi – mówił historyk. – W Europie Środkowo-Wschodniej natomiast, oprócz naiwności, duże znacznie miał fakt, że do Waffen-SS wstępowali przedstawiciele narodów, które od dłuższego czasu były pod rządami ZSRR; np. Łotysze czy Estończycy mieli nadzieję, że dzięki temu uda im się obronić niezależność przed bolszewicką nawałą – dodawał gość PR24. 

Artur Podgórski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego z kolei mówił m.in. o motywacjach ochotników z Ukrainy. – Ukraińcy łączyli wstępowanie w szeregi SS z nadziejami na wybicie się na niepodległość. O tym jednak myślały przede wszystkim elity – wskazywał ekspert, zauważając, że motywacje "zwykłych" ludzi były inne. – To był strach przed rozstrzelaniem rodziny czy chęć wzbogacenia – mówił historyk.

Szacuje się, że najwięcej zagranicznych ochotników, którzy wstąpili do SS, pochodziło z Holandii – 50 tysięcy. Oprócz tego, w strukturach organizacji znajdowało m.in. 25 tysięcy Ukraińców.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Agnieszka Kamińska.

Polskie Radio 24/zz 

Nos Kleopatry w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 24.11.2017

Zobacz także

Zobacz także