more_horiz

"Nos Kleopatry" o pamięci września 1939. Jak interesująco mówić o polskiej historii?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 07:36
Gośćmi audycji "Nos Kleopatry" byli Piotr Legutko oraz Piotr Gursztyn. Rozmowa dotyczyła tego, jak współcześnie rozmawiać o historii, o wydarzeniach września 1939? Czy pomagają w tym dostępne m.in. w archiwach TVP materiały filmowe?
Audio
Płonące Warsztaty Portowe Rady Portu i Dróg Wodnych położone przy ogrodzeniu Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Fotografia wykonana z Nowego Portu w Gdańsku 1 września 1939 roku
Płonące Warsztaty Portowe Rady Portu i Dróg Wodnych położone przy ogrodzeniu Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Fotografia wykonana z Nowego Portu w Gdańsku 1 września 1939 roku Foto: NAC/Wydawnictwo Prasowe Kraków-Warszawa

Fall Weiss to kryptonim strategicznego planu wojny z Polską, który przygotował sztab niemiecki. Adolf Hitler podpisał go 11 kwietnia 1939. 1 września to data znana każdemu Polakowi. Jednak agresja III Rzeszy na Rzeczpospolitą poprzedzona była szeregiem prowokacji na pograniczu polsko-niemieckim. Najwięcej incydentów miało miejsce na Śląsku, gdzie rzekomo polskie bandy napadały na znajdujące się przy granicy miejscowości niemieckie oraz rozbrajały niemieckich funkcjonariuszy i żołnierzy pogranicza.

- Oddanie dramaturgii, ciągłości wydarzeń, przyczynowości, skutków nie da się zrobić w jednej debacie. To można zrobić idąc dzień po dniu. Pokazując sylwetki dowódców i nieżyjących uczestników tamtych wydarzeń - przekonywał w PR24 Piotr Legutko.

Piotr Gursztyn zwrócił uwagę, że mówiąc o historii, ważna jest mądra selekcja materiału. Mówił też o znaczeniu materiałów archiwalnych. - TVP ma gigantyczne materiały archiwalne. Zmieniały się techniki zapisu. To wszystko jest na nowo odkrywane. Ważne, żeby znaleźć wypowiedzi ludzi, którzy pamiętają wydarzenia II wojny światowej. Chodzi o wypowiedzi świadome, m.in. dojrzałych polskich oficerów. Takie zapisy są w archiwach. Chodzi o to, żeby je przypomnieć - powiedział Piotr Gursztyn. Mówił też o tym, że odbiorce należy ciągle zaciekawiać. Jako przykład podał pokazywanie widzom broni, która towarzyszyła polskim żołnierzom we wrześniu 1939 roku. - Mamy 35 typów polskiego uzbrojenia. Ta broń sprzed 1939 roku jest w polskich muzeach. Ważne, żeby pokazać ludziom, jak to wszystko wyglądało - dodał Piotr Gursztyn.  

Kampania wrześniowa miała gwałtowny przebieg. Niemiecka wojna błyskawiczna zdemolowała oddziały zbrojne Rzeczypospolitej. Za symboliczny początek II wojny światowej przyjmuje się ostrzelanie Westerplatte, ale pierwszą "ofiarą" machiny wojennej padło miasto Wieluń. Strategia polskiego sztabu zakładała obronę granic na całej jej długości.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Polskie Radio 24 /tb

* * *

Audycja: "Nos Kleopatry"

Prowadząca: Agnieszka Kamińska

Goście: Grzegorz Wołk (IPN)

Data emisji: 06.09.2019

Godzina emisji: 22:06

Zobacz także

Zobacz także