more_horiz

Dr G. Majchrzak: Wojciech Jaruzelski był zwolennikiem rozwiązań siłowych

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 22:30
- Pierwszą osobą, która tuż po 5.00 rano dowiedziała się o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego był prymas Józef Glemp. Powód był oczywisty, chodziło o zneutralizowanie Kościoła i odsunięcie w czasie walki z nim - mówił dr Grzegorz Majchrzak z IPN.
Audio
  • Dr Grzegorz Majchrzak z IPN o stanie wojennym (Nos Kleopatry)
Stan wojenny. Zdjęcie ilustracyjne
Stan wojenny. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Marcin Michalczyk

Mija 38 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Gość PR24 przypomniał, że kiedy władze PRL uruchamiały operację wprowadzenia stanu wojennego, członkowie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" i najważniejsi doradcy związku, zgromadzeni w słynnej Sali BHP Stoczni Gdańskiej im. Lenina, dyskutowali między innymi o amnestii dla funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

"Złamać opór Solidarności"

 - Data wprowadzenia stanu wojennego jest ściśle związany ze zjazdem delegatów Komisji Krajowej Solidarności w jednym miejscu. Od zatrzymania tych stu osób, zależał ewentualny opór wobec stanu wojennego – mówił historyk.

Dodał, że Komisja miała odbyć się kilka dni wcześniej, a przesunięcie zjazdu spowodowało, że stan wojenny wprowadzono z 12 na 13 grudnia.

" Jaruzelski zwolennikiem rozwiązań siłowych"

janpawel2_stanwojenny_1200.jpg
Piotr Dmitrowicz: Kościół stał się przestrzenią wolności dla artystów i opozycjonistów

- Stanisław Kania, pierwszy sekretarz partii, został zdjęty, bo był przeciwnikiem siłowych rozwiązań. W procesie autorów stanu wojennego powiedział, że interwencja Sowietów w Polsce była możliwa - mówił gość PR24.

Przypomniał, że ZSRR naciskał na władze polskie by wprowadziły stan wojenny, m.in. ograniczając dostawy surowców. – Wojciech Jaruzelski był przy tym zdecydowanie większym zwolennikiem wprowadzenia rozwiązań siłowych niż Stanisław Kania – mówił gość PR24.

 

***

Audycja: "Nos Kleopatry"
Prowadzący: Agnieszka Kamińska 
Gość: dr Grzegorz Majchrzak (Instytut Pamięci Narodowej)
Data emisji: 13.12.2019
Godzina emisji: 22.06

 

Polskie Radio 24/jj

Zobacz także

Zobacz także