X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Bruksela – stolica Europy, stolica komiksu

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2016 07:30
Smerfy, Tin Tin i Lucky Luke to powszechnie lubiane postaci, niewiele osób jednak wie o ich belgijskim pochodzeniu. W kolejne odsłonie audycji Świat Po Ludzku o komiksowym szlaku w Brukseli opowiadał Dawid Mikoś, autor bloga Masa Perłowa. Muzeum Komiksu odwiedziła korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Audio
Stolica Belgii Bruksela uważana była przez długi czas za najnudniejszą z europejskich stolic...fot.pixabay.com
Stolica Belgii Bruksela uważana była przez długi czas za najnudniejszą z europejskich stolic.../fot.pixabay.com

Belgia to nie tylko kraj czekolady i frytek, uchodzi ona też za państwo, w którym się narodził się komiks. – Uważamy komiks za część naszego dziedzictwa. W Brukseli znajduje się największa biblioteka komiksów, w zbiorach której znajduje się 70 tysięcy tytułów. Od najstarszych z 1920 roku do dzisiejszych – mówił Willem de Greef z Muzeum Komiksu.

Jak podkreślał Dawid Mikoś kultura komiksowa jest w Belgii niezwykle silna. – W Brukseli na metr kwadratowy mieszka najwięcej rysowników komiksów – około 700 najbardziej znanych autorów. Ta tradycja sięga wielu lat, jednak w Polsce nie wiemy o tym zbyt wiele, znamy te postacie głównie dzięki kreskówkom – mówił gość Polskiego Radia 24.

W mieście wyznaczane są specjalne szlaki komiksowe oraz istnieje ponad 50 murali przedstawiających bohaterów komiksu. – Pierwszą rzeczą, którą się zobaczy, wysiadając na dworcu centralnym w Brukseli, jest wielki pomnik smerfa. Istnieją oficjalne szlaki, które są związane z bohaterami komiksowymi – powiedział Dawid Mikoś.

Bruksela była jak dotąd uważana za najnudniejszą europejską stolicę, według sondażu portalu Trip Advisor. – Pomysł ze stolicą komiksu jest sprytnym zabiegiem marketingowym, żeby inaczej pojrzeć na to poważnie kojarzące się miasto – zauważył Mikoś.

Gościem Świata Po Ludzku była także podróżniczka Hanna Pasterny, która mówiła o zwiedzaniu Belgii z perspektywy osoby niewidomej.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Paulina Kozion.

Polskie Radio 24/kk

___________________

Data emisji: 26.11.2016

Godzina emisji: 23.14