Polsko-ukraińska pamięć o pacyfikacji Huty Pieniackiej

2017-03-05, 19:31

Polsko-ukraińska pamięć o pacyfikacji Huty Pieniackiej
Pomnik poświęcony pamięci ponad 1000 Polaków zamordowanych w Hucie Pieniackiej 28 lutego 1944 roku.Foto: wikipedia.org/Stako

W tym roku minęły 73 lata od rzezi polskiej ludności w Hucie Pieniackiej. Tydzień temu odbyły się tam uroczystości upamiętniające ofiary pacyfikacji polskiej wsi przez oddziały niemieckich i ukraińskich nacjonalistów. W audycji "Polacy w świecie" przyjrzeliśmy się, jak pamięć o tym tragicznym wydarzeniu kultywowana jest w polskim, a także ukraińskim społeczeństwie.

Posłuchaj

05.03.17 Małgorzata Gosiewska: „Pomnik w Hucie Pieniackiej jest symbolem pojednania polsko-ukraińskiego (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Obchody w symbolicznym dla Polaków miejscu, gdzie kiedyś istniała wieś Huta Pieniacka, zgromadziły wyjątkowo liczne grono gości z Polski, ale także z Ukrainy. Uroczystości, z uwagi na niedawne wydarzenia związane ze zbezczeszczeniem pomnika upamiętniającego zamordowanych mieszkańców, miały także wymiar pojednawczy.

– Doskonale zdajemy sobie sprawę, czego dotyczą te uroczystości. Wiemy, co się wydarzyło 73 lata temu. Zabito tu bardzo wielu Polaków. Dlatego swoją obecnością chcemy pokazać, że pamiętamy o tym dramacie i solidaryzujemy się z Polakami – powiedziała Ukrainka, która brała udział w uroczystościach.

Biskup Witalij Skomarowski, ordynariusz łaciński diecezji łuckiej na Ukrainie, apelował o to, by w przyszłości nie dochodziło do podobnych przypadków. – Zebraliśmy się razem po to, aby modlić się w intencji ustania tzw. wojny o pomniki, a także, by pomordowani otrzymali spokój i życie wieczne – dodał biskup.

Relację z przebiegów uroczystości upamiętniających 73. rocznicę pacyfikacji Huty Pieniackiej przygotował Piotr Pogorzelski, dziennikarz Polskiego Radia.

W audycji przyjrzeliśmy się nastrojom, które panują wśród Polaków mieszkających na Wyspach Brytyjskich. Nasi rodacy są pełni niepokoju z powodu decyzji o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z unii Europejskiej.

Ponadto o sytuacji Związku Polaków na Białorusi mówiła jego przewodnicząca Andżelika Borys.

Natomiast Tomasz Gorazdowski, dziennikarz Polskiego Radia, który od kilku tygodni przemierza Azję, sprawdził, jak żyje się naszym rodakom w Malezji.

Nie zabrakło również przeglądu najważniejszych informacji polonijnych z ostatnich dni, którego dokonała Mateusz Drozda.

Audycję "Polacy w świecie" prowadziła Edyta Poźniak.

Polskie Radio 24/db

Polacy w świecie - wszystkie audycje.

_____________________

Data emisji: 05.03.2017

Godzina emisji: 17:15

Polecane

Wróć do strony głównej