Usole Syberyjskie – miejsce zsyłki i osadnictwa Polaków

Założone w XVII wieku przez Kozaków, w II połowie XIX wieku stało się dla Polaków symbolem jednego z najtragiczniejszych etapów w naszej historii. To właśnie do Usola Syberyjskiego zsyłano powstańców listopadowych i styczniowych. Śladów po zesłańcach, a także po dobrowolnych polskich osadnikach poszukiwała Edyta Poźniak.

2017-05-07, 18:58

Usole Syberyjskie – miejsce zsyłki i osadnictwa Polaków
"Niedziela w kopalni", obraz Jacka Malczewskiego. Foto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Posłuchaj

07.05.17 o. Mirosław Zięba: „Pamięć o Polakach jest na Syberii wciąż bardzo żywa (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Usole Syberyjskie leży ok. 60 km od Irkucka. Według szacunków co drugi mieszkaniec tego regionu ma związki z Polską lub zna osobę, która przyznaje się do polskich przodków. Ks. Mirosław Zięba, posługujący w usolskiej parafii, przypomniał, że dzięki zachętom ze strony rosyjskiego cara wielu Polaków zdecydowało się na dobrowolny przyjazd do dalekiej Syberii.

– Ci, którzy chcieli tutaj przybyć, mogli dostać ziemi i lasu tyle, ile sobie  życzyli. Dodatkowo car fundował im podróż na Syberię. Byli to często doświadczeni gospodarze, którzy bardzo dobrze radzili sobie w nowych warunkach. Jedni wyjeżdżali do Stanów Zjednoczonych, a inni tu, na Syberię – powiedział ks. Mirosław Zięba.

Natomiast pierwsi zesłańcy pojawili się w Usolu po upadku powstania listopadowego. Kierowano ich głównie do przymusowej pracy w miejscowej warzelni soli, a także w pobliskich tartakach. Pomagali także w pracach rolnych.

– Kwaterowano ich w niedalekich barakach. Należy podkreślić, że otrzymywali oni również zapłatę za swoją pracę. Dzięki wynagrodzeniu mogli się spokojnie utrzymać. Mieli do odpracowania konkretną liczbę godzin. Nie było to tak, że pracowali od rana do wieczora. Często towarzyszyły im rodziny, które chciały być jak najbliżej swoich mężów, czy synów – dodał ks. Mirosław Zięba.

REKLAMA


Dzisiejsze Usole Syberyjskie Dzisiejsze Usole Syberyjskie fot.flickr/Artem Svetlov

Ponadto w audycji relacja Jana Pachlowskiego, korespondenta Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych, ze 126. parady z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, która przeszła ulicami Chicago.

Nie zabrakło także materiału poświęconego wystawie historycznych zdjęć Krakowa, którą można oglądać w Instytucie Kultury Włoskiej w Kairze.

Natomiast przeglądu najważniejszych informacji polonijnych z ostatnich dni dokonała Maja Wasilewska.

Audycję „Polacy w świecie” prowadziła Edyta Poźniak.

REKLAMA

Polskie Radio 24/db

______________________

Data emisji: 07.05.2017

Godzina emisji: 17:15


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej