Polonia w Kazachstanie spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą
Trudności ze złożeniem podań o repatriację, kłopoty z nauczaniem języka polskiego oraz słabe wyposażenie szkół - to problemy, z którymi borykają się Polacy w Kazachstanie. Ich przedstawiciele spotkali się w Astanie z prezydentem Andrzejem Dudą. O wizycie głowy państwa polskiego w Kazachstanie mówiliśmy w audycji Polacy w Świecie.
2017-09-10, 18:11
Posłuchaj
W czasie spotkania z Polakami prezydent Andrzej Duda zapewnił, że polskie władze robią wszystko, aby ułatwić ich repatriację. Większą część swojego przemówienia, szef państwa poświęcił jednak kultywowaniu polskości na miejscu - w Kazachstanie.
– Jestem państwu ogromnie wdzięczny, że pomimo dużej odległości od ojczystego kraju wciąż podtrzymujecie polskie tradycje, obyczaje i język. To właśnie te rzeczy stanowią o tym, że jesteśmy i czujemy się Polakami – zaznaczył Andrzej Duda.
Prezydent odznaczył trzy osoby działające na rzecz miejscowych Polaków: księdza Stanisława Marię Hoinkę, Olega Czerwińskiego i Władimira Abermita. Przemawiając w ich imieniu, kierujący Centrum Kultury Polskiej "Więź" z Ałmaty, Oleg Czerwiński podkreślił, że miejscowym Polakom udało się utrzymać swoją tożsamość narodową, choć stalinowski system, deportując ich, liczył na to, że łatwo się wynarodowią.
– Rosjanie sądzili, że znaczna odległość od Polski zrobi swoje, ale Polacy deportowani do Kazachstanu pozostali Polakami, podobnie jak ich dzieci i wnuki. Jestem przedstawicielem trzeciego pokolenia tych, którzy zostali siłą wywiezieni z ojczyzny i stojąc przed państwem chcę głośno powiedzieć, że ten cel nie został przez Rosjan zrealizowany – podkreślił.
REKLAMA
Para prezydencka przebywała z wizytą w Kazachstanie w dniach 6-8 września. Prezydent Duda m.in. rozmawiał z prezydentem Kazachstanu Nazarbajewem oraz wziął udział w Narodowym Dniu Polskim na wystawie Expo w Astanie.
Ponadto w audycji relacja z przebiegu II Forum Polonijnego w Krynicy, które odbyło się w dniach 5-6 września.
W magazynie polonijnym powiedzieliśmy również o multimedialnej wystawie w Muzeum Historii Zduńskiej Woli będącej opowieścią o losach rodzin żydowskich, których świat zawalił się w raz z wybuchem II wojny światowej.
Natomiast Iwona Piętak rozmawiała z Teresą i Anną Śmiałek, uczestniczkami narodowej pielgrzymki do Wilna, która odbywa się już od ponad 20 lat. Dziennikarka Polskiego Radia pytała, co przyciąga naszych rodaków do Wilna.
REKLAMA
Nie zabrakło również przeglądu najważniejszych informacji polonijnych z ostatnich dni, które przedstawiła Maria Furdyna.
Magazyn Polacy w Świecie prowadziła Edyta Poźniak.
PAP/IAR/Polskie Radio 24/db
Polacy w świecie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
____________________
Data emisji: 10.09.17
Godzina emisji: 17.06
REKLAMA