„Betrojenki”. Polki pracujące w Niemczech jako opiekunki
„Betrojerinki. Reportaże o pracy opiekuńczej i (bez)nadziei” to opowieść o pracy dwadzieścia dwie godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Socjolożka i reporterka Anna Wiatr zebrała opowieści Polek pracujących jako opiekunki osób starszych w Niemczech. O swojej książce opowiadała w audycji "Polacy w Świecie".
2017-10-22, 18:25
Posłuchaj
Jak podkreśliła Anna Wiatr, „Betrojerinki” to słowo, które pochodzi od niemieckiego słowa „opiekować się”. – To słowo, którego używają moje bohaterki, by opisać same siebie – wyjaśniła.
Dodała, że zajęła się tym tematem, ponieważ w polskich mediach pojawia się on bardzo rzadko. - W mediach niemieckich co rusz pojawiają się artykuły, raporty, książki naukowe, ostatnio film dokumentalny na ten temat. W Polsce od czasu od czasu napisze się, że Polki są niewolnicami i właściwie nie porusza się żadnych aspektów prawnych, systemowych, traktuje się to w sposób skandalizujący – zauważyła.
Wiatr mówiła także w audycji o osobach, które decydują się na taką pracę. - Często wyjeżdżają kobiety po 50-tce, które mają w Polsce sporo problemów by znaleźć pracę. Często wyjeżdżają panie, które są zatrudnione na umowach śmieciowych i którym trudno jest związać koniec z końcem. Często są to też osoby, które mają np. problem przemocy w domu. Moje dwie bohaterki musiały właściwie uciekać z domu, w którym mieszkał mąż, który je bił – mówiła.
Z Anną Wiatr rozmawiał Jakub Kukla.
REKLAMA
W audycji mowa była także o 25-leciu Radia Lwów i rozmowy z naukowcami, uczestnikami Kongresu Zagranicznych Badaczy Dziejów Polskich.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji była Edyta Poźniak.
Polskie Radio 24/pr
REKLAMA
Polacy w świecie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
__________________
Data emisji: 22.10.17
Godzina emisji: 17:15
REKLAMA
REKLAMA