Polska szkoła w Mościskach obchodzi 15-lecie istnienia
Program artystyczny, na który składały się m.in. żywiołowo wykonane tańce oraz koncert gry na bandurze i na dawnych instrumentach, uświetnił 15-lecie polskiej szkoły w Mościskach na Ukrainie. O historii placówki, a także o uroczystościach towarzyszących 15. rocznicy jej założenia mówiliśmy w audycji „Polacy w Świecie”. Z mikrofonem w Mościskach była Iwona Piętak.
2017-10-29, 18:15
Posłuchaj
Ogólnokształcąca Szkoła Średnia numer 3 z polskim językiem nauczania została utworzona w 2002 roku w budynku po dawnych koszarach. Obiekt jest własnością Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Mościskiej. Do szkoły polskiej uczęszcza ponad 280 uczniów.
– Utworzenie szkoły w Mościskach nie było taką prostą sprawą. Pojawiły się problemy z uzyskaniem odpowiednich zezwoleń. Na szczęście wszystko miało swój szczęśliwy finał. Szkoła jest swego rodzaju furtką dla polskich dzieci do pamięci o ojczyźnie swoich przodków – powiedział Henryk Ilczyszyn, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Mościskach.
W obchodach, upamiętniających rozpoczęcie nauczania w szkole, udział wzięli także samorządowcy i nauczyciele z Podkarpacia. Gościem specjalnym jubileuszu był Konsul RP we Lwowie Rafał Wolski.
– 15 lat funkcjonowania szkoły z językiem polskim, to okres wytężonej pracy osób, którym zależy na tym, by taka instytucja istniała. Nie byłoby tej placówki bez ogromnego wysiłku mościskich Polaków, a także bez wsparcia finansowego polskiego państwa – podkreślił dyplomata.
REKLAMA
Wraz z uczniami przeszli korowodem ulicami Mościsk i złożyli kwiaty pod pomnikami: Jana Pawła II, poety ukraińskiego Tarasa Szewczenki i przy figurze Matki Boskiej. Następnie odbyła się msza święta, a po niej uroczysta akademia w budynku szkoły.
Ponadto w audycji materiał Michała Fedusio z posiedzenia sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą, której członkowie obradowali na temat nauczania języka polskiego w szkołach na Ukrainie. Na ten temat wypowiedziała się również Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska.
Zaś Justyna Całczyńska, nauczycielka języka polskiego, która od dwóch lat pracuje w kazachskich Ałmatach, opowiedziała o tym, jak wygląda praca w tamtejszych szkołach.
Natomiast Kamil Zalewski przygotował relację z Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Wilnie.
REKLAMA
Nie zabrakło również przeglądu najważniejszych informacji polonijnych z ostatnich dni, które przedstawiła Maja Wasilewska.
Magazyn „Polacy w Świecie” prowadziła Edyta Poźniak.
Polskie Radio 24/db
Polacy w świecie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
____________________
Data emisji: 29.10.17
Godzina emisji: 17.06
REKLAMA
REKLAMA