Jerozolima: Wystawa nieznanych zdjęć żołnierzy Armii Andersa
Wystawę niepublikowanych dotychczas zdjęć żołnierzy generała Andersa można oglądać w Ecole Biblique we wschodniej Jerozolimie. Fotografie pochodzą z zasobów ojców dominikanów z najstarszej katolickiej uczelni w Jerozolimie. O szczegółach ekspozycji mówiliśmy w audycji "Polacy w Świecie".
2018-02-25, 18:00
Posłuchaj
Prezentowane fotografie przedstawiają żołnierzy II Korpusu przy codziennych zajęciach i w sytuacjach nieformalnych. Ukazują ich życie obozowe, uczestnictwo w religijnych uroczystościach, a także towarzyskich rozrywkach.
– Historia pobytu żołnierzy Armii Andersa w Ziemi Świętej jest dzisiaj praktycznie nieznana przez tutejszych mieszkańców, pomimo tego, że Polacy zostawili wiele śladów po swojej obecności. W tej chwili fotografie są już w odpowiedni sposób oczyszczone, zdigitalizowane i gotowe do obejrzenia w budynku Ecole Biblique – powiedziała Aleksandra Bukowska-McCabe z przedstawicielstwa RP w Autonomii Palestyńskiej.
Zdjęcia pochodzą z dwóch albumów do niedawna przechowywanych w klasztorze Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusowego w Latrun, na granicy równiny Szefeli i Wyżyny Judejskiej. Ich autorem był zaprzyjaźniony z polskimi żołnierzami duchowny Zgromadzenia - ojciec Pierre Médebielle.
– Fotografie są wydrukowane na dużych planszach i wystawione w krużganku zakonu ojców dominikanów. Można tam bez przeszkód wejść i zapoznać się z tymi niezwykłymi zdjęciami. Pod każdym z nich są adnotacje w języku angielskim, które opisują przedstawione sceny – dodała Aleksandra Bukowska-McCabe.
REKLAMA
Pod koniec 2015 roku rozpoczęto pracę nad zeskanowaniem i przygotowaniem zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Dopiero kilka miesięcy temu trafiły do zbiorów ojców dominikanów w Jerozolimie. Wystawa w Ecole Biblique będzie otwarta dla zwiedzających do połowy marca.
Ponadto w audycji prof. Jan Wiktor Sienkiewicz wraz z Anną Marią Anders opowiedzieli o dwujęzycznym albumie poświęconym żołnierzom Andersa, którzy będąc także artystami w czasie wojny tworzyli swoje dzieła.
Natomiast Kamil Zalewski przygotował relację z koncertu charytatywnego, który odbył się w Wilnie. W jego trakcie polscy harcerze z Litwy oraz litewscy skauci zbierali środki na rzecz budowy oddziału dziecięcego hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie.
Zaś Agata Żukowska ze Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", głównego organizatora XIII Zimowych Igrzysk Polonijnych, przedstawiła program, a także ideę, która przyświecała stworzeniu tego wydarzenia.
REKLAMA
Nie zabrakło również przeglądu najważniejszych informacji polonijnych z ostatnich dni.
Magazyn "Polacy w Świecie" prowadziła Maja Wasilewska.
___________________
Polacy w świecie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
IAR/Polskie Radio 24/db
Data emisji: 25.02.18
Godzina emisji: 17.08
REKLAMA