Białystok: Muzeum Pamięci Sybiru będzie miało nową siedzibę
Placówka dokumentująca historię wywózek naszych rodaków na Syberię, a także polskie osadnictwo na Wschodzie, będzie miało nowoczesną siedzibę. Muzeum Pamięci Sybiru to pierwsza w Polsce instytucja, która w tak kompleksowy sposób zajmuje się badaniem losów syberyjskich Polaków w XIX i w XX wieku. Na temat działalności placówki oraz nowej siedziby mówił w magazynie „Polacy w Świecie” dyrektor muzeum - prof. Wojciech Śleszyński.
2018-04-29, 19:11
Posłuchaj
Jesienią przyszłego roku Muzeum Pamięci Sybiru będzie dysponowało nowoczesnym budynkiem. W kwietniu podpisano umowę na wykonanie drugiego etapu prac, dzięki którym instytucja będzie mogła przenieść się do nowej siedziby. Prof. Wojciech Śleszyński przyznał, że dzięki temu muzeum stanie się jednym z najbardziej innowacyjnych i największych obiektów tego typu we wschodniej Polsce.
– W tej chwili funkcjonujemy w niewielkiej sali edukacyjnej, dlatego mamy nadzieję, że już w przyszłym roku przeniesiemy się do nowego gmachu, który pozwoli nam na jeszcze lepszą prezentację naszych badań. Powstanie on po zrewitalizowaniu i odpowiednim zaadaptowaniu do naszych potrzeb opuszczonego przedwojennego magazynu, który przylega do Dworca Białystok Fabryczny – wyjaśnił rozmówca Polskiego Radia 24.
Z prof. Wojciechem Śleszyńskim rozmawiał Michał Fedusio.
Ponadto w audycji materiał Agnieszki Jasik, w którym zaprezentowała najbliższe plany w rządowym programie repatriacji dla osób o polskich korzeniach, które mieszkają w państwach byłego Związku Radzieckiego.
REKLAMA
Zaś Kamil Zalewski, w swojej relacji, przedstawił sposób, w jaki Dzień Polonii i Polaków za Granicą będą świętowali nasi rodacy mieszkający na Łotwie.
Nie zabrakło również przeglądu najważniejszych informacji polonijnych z ostatnich dni, który przygotowała Maja Wasilewska.
Magazyn „Polacy w Świecie" prowadziła Edyta Poźniak.
Polskie Radio 24/db
REKLAMA
__________________
Data emisji: 29.04.18
Godzina emisji: 17.15
REKLAMA