Wileńska wystawa "Litwo, Ojczyzno moja... Adam Mickiewicz i jego poemat Pan Tadeusz"
Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę i Litwę niepodległości w Pałacu Władców w Wilnie została otwarta wystawa "Litwo, Ojczyzno moja... Adam Mickiewicz i jego poemat Pan Tadeusz". Kulturalne wydarzenie zainaugurował minister kultury Piotr Gliński. Na antenie Polskiego Radia 24 o wystawie opowiadali jego organizatorzy.
2018-12-02, 17:05
Posłuchaj
Rękopis "Pana Tadeusza", przechowywany na stałe w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu pod czujnym okiem konserwatorów, dopiero po raz drugi jest prezentowany poza granicami Polski i po raz pierwszy na Litwie. Patronat honorowy nad wystawą „Litwo, Ojczyzno moja… Adam Mickiewicz i jego poemat Pan Tadeusz” sprawują premierzy Polski i Litwy, Mateusz Morawiecki oraz Saulius Skvernelis, a także ministrowie kultury obu krajów Piotr Gliński oraz Liana Ruokyte-Jonsson, którzy uczestniczyli w uroczystości otwarcia wystawy.
- Chcieliśmy po raz pierwszy zaprezentować rękopis Pana Tadeusza - najważniejszego dzieła naszego wieszcza - tutaj na Litwie, ponieważ nasi sąsiedzi nie mogli do tej pory na żywo tego zobaczyć - mówił Michał Laszczkowski. Zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza przypomniał, że "Litwa i Polska w tym roku obchodzą setną rocznicę odzyskania niepodległości". - Postać Adama Mickiewicza, do której dziedzictwa poczuwają się oba narody, wydaje się być pięknym zwieńczeniem obchodów rocznicowych. Pokazuje to cechy, które łączą nas z naszymi sąsiadami - dodał.
Na wystawie będzie można obejrzeć nie tylko rękopis Pana Tadeusza wypożyczony z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, ale również zabytki związane z kolejnymi etapami biografii Adama Mickiewicza, kontekstem powstania dzieła oraz jego tłem historycznym. Prezentowane obiekty pochodzą z kolekcji polskich i litewskich, m.in. Muzeów Narodowych w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu, Muzeum Wojska Polskiego, Państwowego Muzeum Etnograficznego, Muzeum Literatury w Warszawie, a także Zakładu Narodowego im. Ossolińskich i Zamku Królewskiego na Wawelu. Niepowtarzalne wydarzenie będzie dostępne do 24 lutego 2019 r.
W audycji ponadto będzie można usłyszeć o wizycie w parlamencie 16 dyrektorów szkół polonijnych z Chicago i potrzebach polskiej społeczności mieszkającej za oceanem.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Magazyn "Polacy w Świecie" prowadziła Edyta Poźniak.
Polskie Radio 24/PAP/muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl
--------------------------
REKLAMA
Data emisji: 02.12.18
Godzina emisji: 16.35
REKLAMA