Stanisław Karczewski: Polska mniejszość dzieli się polskością z Łotyszami

2019-09-08, 16:11

Stanisław Karczewski: Polska mniejszość dzieli się polskością z Łotyszami
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, ambasador Polski na Łotwie Monika Michaliszyn oraz prorektor uniwersytetu Arvids Barsevskis na uniwersytecie w Dyneburgu, oglądają występ artystyczny zespołu tańca ludowego Związku Polaków na Łotwie "Kukułeczka". Foto: PAP/Rafał Guz

Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski złożył wizytę na Łotwie. W Dyneburgu spotkał się z łotewskimi Polakami. Pierwszoklasistom wręczył wyprawki szkolne oraz odsłonił pomnik kapitana Władysława Raginisa.

Posłuchaj

8.09.19 Polacy w świecie
+
Dodaj do playlisty

Wizytę w Dyneburgu marszałek Karczewski rozpoczął od złożenia kwiatów pod Krzyżem na Słobódce. Przed wojną istniał w tym miejscu cmentarz, na których pochowano polskich żołnierzy. Sto lat temu walczyli oni z bolszewikami o wolność tych ziem. Jak powiedział marszałek, Polska wspólnie z mieszkańcami Dyneburga oraz lokalnymi władzami dba o pamięć tych, którzy walczyli o niepodległość Łotwy. Stanisław Karczewski zaznaczył, że to jego pierwsza wizyta na Łotwie, ale jest pod wrażeniem zainteresowania Polską i polskością. - Tutaj Polska żyje dzięki temu, że mniejszość polska żyjąca na Łotwie chce mieć kontakt z Polską. Tą polską tradycją dzieli się z Łotyszami - powiedział.

Stanisław Karczewski w Domu Polskim w Dyneburgu wziął udział w przekazaniu pierwszoklasistom i ich rodzicom wyprawek szkolnych w ramach akcji Bon Pierwszaka. Jest ona prowadzona przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie". Halina Smulko, dyrektorka gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Dyneburgu powiedziała Polskiemu Radiu, że gest państwa polskiego jest o tyle ważny, że w tej części Łotwy rodziny są na tyle przemieszane, że polskość trzeba promować. - To świadczy o tym, że są Polakami lub o tym, że mają korzenie polskie. W jednej rodzinie mogą być Polacy, Rosjanie, Ukraińcy czy Łotysze, ale chodzą do polskiej szkoły - powiedziała. Ryszard Stankiewicz, prezes Związku Polaków na Łotwie powiedział, że pomoc w postaci wyprawek dla pierwszoklasistów może być dobrą promocją polskiej szkoły na Łotwie. - W ciągu ostatnich czterech lat w polskiej szkole w Dyneburgu były tworzone po dwie pierwsze klasy, a w tym roku będą już trzy. To dla nas historyczne wydarzenie - zaznaczył Stankiewicz.

Marszałek Senatu odwiedził też remontowany budynek gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego oraz odsłonił znajdujący się niedaleko tej placówki pomnik kapitana Władysława Raginisa. Dowódca bohaterów spod Wizny przyszedł na świat właśnie w Dyneburgu. Stanisław Karczewski odwiedził też polską kwaterę wojskową na cmentarzu w Ławkiesach, w Rydze spotkał się tam z przewodniczącą parlamentu Łotwy i odwiedził polskich żołnierzy stacjonujących w bazie Adażi. Natomiast na Uniwersytecie w Dyneburgu wziął udział w Narodowym Czytaniu.

Więcej w nagraniu.

Magazyn "Polacy w świecie" prowadziła Maria Furdyna. 

Data emisji: 8.09

Godzina emisji: 15.33


Polecane

Wróć do strony głównej