X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Stanisław Karczewski: Polska mniejszość dzieli się polskością z Łotyszami

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 16:11
Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski złożył wizytę na Łotwie. W Dyneburgu spotkał się z łotewskimi Polakami. Pierwszoklasistom wręczył wyprawki szkolne oraz odsłonił pomnik kapitana Władysława Raginisa.
Audio
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, ambasador Polski na Łotwie Monika Michaliszyn oraz prorektor uniwersytetu Arvids Barsevskis na uniwersytecie w Dyneburgu, oglądają występ artystyczny zespołu tańca ludowego Związku Polaków na Łotwie Kukułeczka
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, ambasador Polski na Łotwie Monika Michaliszyn oraz prorektor uniwersytetu Arvids Barsevskis na uniwersytecie w Dyneburgu, oglądają występ artystyczny zespołu tańca ludowego Związku Polaków na Łotwie "Kukułeczka"Foto: PAP/Rafał Guz

Wizytę w Dyneburgu marszałek Karczewski rozpoczął od złożenia kwiatów pod Krzyżem na Słobódce. Przed wojną istniał w tym miejscu cmentarz, na których pochowano polskich żołnierzy. Sto lat temu walczyli oni z bolszewikami o wolność tych ziem. Jak powiedział marszałek, Polska wspólnie z mieszkańcami Dyneburga oraz lokalnymi władzami dba o pamięć tych, którzy walczyli o niepodległość Łotwy. Stanisław Karczewski zaznaczył, że to jego pierwsza wizyta na Łotwie, ale jest pod wrażeniem zainteresowania Polską i polskością. - Tutaj Polska żyje dzięki temu, że mniejszość polska żyjąca na Łotwie chce mieć kontakt z Polską. Tą polską tradycją dzieli się z Łotyszami - powiedział.

Stanisław Karczewski w Domu Polskim w Dyneburgu wziął udział w przekazaniu pierwszoklasistom i ich rodzicom wyprawek szkolnych w ramach akcji Bon Pierwszaka. Jest ona prowadzona przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie". Halina Smulko, dyrektorka gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Dyneburgu powiedziała Polskiemu Radiu, że gest państwa polskiego jest o tyle ważny, że w tej części Łotwy rodziny są na tyle przemieszane, że polskość trzeba promować. - To świadczy o tym, że są Polakami lub o tym, że mają korzenie polskie. W jednej rodzinie mogą być Polacy, Rosjanie, Ukraińcy czy Łotysze, ale chodzą do polskiej szkoły - powiedziała. Ryszard Stankiewicz, prezes Związku Polaków na Łotwie powiedział, że pomoc w postaci wyprawek dla pierwszoklasistów może być dobrą promocją polskiej szkoły na Łotwie. - W ciągu ostatnich czterech lat w polskiej szkole w Dyneburgu były tworzone po dwie pierwsze klasy, a w tym roku będą już trzy. To dla nas historyczne wydarzenie - zaznaczył Stankiewicz.

Marszałek Senatu odwiedził też remontowany budynek gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego oraz odsłonił znajdujący się niedaleko tej placówki pomnik kapitana Władysława Raginisa. Dowódca bohaterów spod Wizny przyszedł na świat właśnie w Dyneburgu. Stanisław Karczewski odwiedził też polską kwaterę wojskową na cmentarzu w Ławkiesach, w Rydze spotkał się tam z przewodniczącą parlamentu Łotwy i odwiedził polskich żołnierzy stacjonujących w bazie Adażi. Natomiast na Uniwersytecie w Dyneburgu wziął udział w Narodowym Czytaniu.

Więcej w nagraniu.

Magazyn "Polacy w świecie" prowadziła Maria Furdyna. 

Data emisji: 8.09

Godzina emisji: 15.33


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łotwa: marszałek Senatu odsłonił pomnik kpt. Raginisa. Dzieciom z polskich rodzin wręczył wyprawki

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 17:39
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski rozpoczął wizytę na Łotwie. Wręczył wyprawki szkolne ufundowane pierwszoklasistom z polskiej szkoły przez państwo polskie. W Dyneburgu odsłonił także pomnik kapitana Władysława Raginisa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Dyneburgu Narodowe Czytanie z Polakami na Łotwie

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 07:56
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski wziął udział w Narodowym Czytaniu na Uniwersytecie w Dyneburgu, gdzie czytana była „Katarynka” Bolesława Prusa.
rozwiń zwiń