„Sto metrów asfaltu. Warszawa Marka Hłaski”

2017-01-01, 07:00

„Sto metrów asfaltu. Warszawa Marka Hłaski”
Fragment portretu Marka Hłaski autorstwa Zbigniewa Kresowatego. Foto: wikipedia

Marek Hłasko jest pisarzem współtworzącym legendę stolicy w latach 50-tych. Z drugiej strony, kiedy czytamy jego książki to Warszawa w jakimś sensie jest taka sama: brzydka, brudna, zagruzowana i klaustrofobiczna. O książce „Sto metrów asfaltu. Warszawa Marka Hłaski” mówiła w Polskim Radiu 24 Klara Kukowska-Cykorz – współredaktorka książki.

Posłuchaj

01.01.17 Klara Kukowska-Cykorz o książce „Sto metrów asfaltu. Warszawa Marka Hłaski”
+
Dodaj do playlisty

Jak powiedziała Klara Kukowska-Cykorz, Hłasko żył dość krótko i choć Warszawa jest tylko jednym z wielu miejsc w których egzystował, to niewątpliwie bardzo ważnym i które „używał” w bardzo specyficzny sposób.

 – Była ona dla niego przestrzenią „westernową”. Ruiną - mroczną i zachmurzoną - opisywała Klara Kukowska-Cykorz. - Hłaskę bardzo interesowała kultura amerykańska, lubił tamtejsze filmy i literaturę, co przenikało czasem również do jego literatury - dodała.

Zdaniem redaktorki książki, Hłasko krytykował przedstawianie Warszawy jako miasta bogatego, po którym chodzą elity. - Widział stolicę przez pryzmat takich dzielnic jak Praga czy Ochota. – Jego Warszawa, to miasto, które jest przestrzenią pogranicza, zniszczone przez działania wojenne – dodała Klara Kukowska-Cykorz.

Jak podkreśliła współredaktorka „Sto metrów asfaltu. Warszawa Marka Hłaski”, to książka o zmaganiu z problemem topograficznym w literaturze Hłaski. Punktem wyjścia jest zaś trudność w uchwyceniu Warszawy i innych miejsc, po których podróżował – podsumowała.

Polskie Radio 24/kawa

Między Kropkami w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

________________

Data emisji: 31.12.2016

godz. emisji 20.15

Polecane

Wróć do strony głównej