Edward Stachura. "Należał do nielicznych artystów, którym udało się znaleźć patent na PRL"
- Stachury nie interesowały problemy doraźne. Nie interesowało go Biuro Polityczne, system, wątki polityczne. Stachurę interesowały odwieczne pytania jakie ludzkość sobie zadaje. Pytania o sens, o pomysł jakim jest człowiek. To go dręczyło – powiedział w audycji Między Kropkami pisarz, autor biografii Edwarda Stachury "Buty Ikara" Marian Buchowski.
2017-09-17, 09:01
Posłuchaj
Jak podkreślił w Polskim Radiu 24 Marian Buchowski, w "Butach Ikara" "starał się połączyć bardzo odległe od siebie desygnaty". - Z jednej strony jest w biografii Stachura przyziemny, parterowy, dbający o swoje elementarne interesy, zabiegający o obecność w czasopismach, o drukowanie swoich wierszy. Z drugiej strony Stachura filozofujący niemal od pierwszych swoich utworów – zaznaczył gość.
Dodał, że Edward Stachura należał do nielicznych artystów, "którym udało się znaleźć jakiś patent na PRL". - Budził irytację pisarzy zaangażowanych w działalność opozycyjną. Jego swoisty pakt o nieagresji jaki zawarł z PRL-em polegał na tym, że w sposób bezwzględny i cyniczny wykorzystywał możliwości jakie wówczas istniały wobec pisarzy. Z jednej strony sięgał więc po różne finansowe wparcia, które władza oferowała, z drugiej strony starał się pilnować, by się władzy nie narazić – mówił Buchowski.
Jak podkreślił, "Stachura postanowił, że jego zadaniem jest pisanie i w związku z tym starał się nie tworzyć sytuacji, które mogłyby temu pisaniu przeszkadzać".
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji była Weronika Wakulska.
Polskie Radio 24
Między kropkami w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
REKLAMA
Data emisji: 16.09.17
Godzina emisji: 22:14
REKLAMA