X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Smutni panowie na olimpijskim szlaku" - inwigilacja polskich sportowców przez służby PRL

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 19:50
Publikacja przybliża kulisy działania Służby Bezpieczeństwa, Wojskowej Służby Wewnętrznej w przypadku wyjazdów polskich olimpijczyków na letnie i zimowe igrzyska sportowe. Gościem Weroniki Wakulskiej był autor książki, Grzegorz Majchrzak, historyk IPN.
Audio
Fragment okładki książki Smutni panowie na olimpijskim szlaku
Fragment okładki książki "Smutni panowie na olimpijskim szlaku"Foto: nck.pl

Bezpieka starała się zawczasu zwerbować zawodników, trenerów, działaczy i dziennikarzy do działań inwigilacyjnych i operacyjnych, a funkcjonariusze śledzili każdy krok biorących udział w zagranicznych zawodach sportowców, aby uniemożliwić częste w tamtych czasach ucieczki na Zachód.

- Tak jak cały sport, igrzyska olimpijskie, impreza wyjątkowa, była polem konfliktu między dwoma mocarstwami – najlepszym przykładem jest bojkot igrzysk olimpijskich w Moskwie i później rewanż, bojkot igrzysk w Los Angeles – mówił Grzegorz Majchrzak.

Autor opiera się na dokumentach i materiałach archiwalnych, przywołuje też wiele opowieści i anegdot krążących po świecie sportowym. Opisuje także przygotowania poprzedzające każdą zagraniczną imprezę sportową: tworzenie grup operacyjnych i specjalnych gremiów, szczegółową selekcję zarówno członków ekipy sportowej, jak i widzów, próby zapobieżenia wszelkim incydentom niepożądanym.

Obok tekstów Grzegorza Majchrzaka w publikacji znalazły się także dwa reportaże Tadeusza Olszańskiego, dziennikarza sportowego, który  wielokrotnie relacjonował igrzyska sportowe. "Polski gest" i "Zawał" jego autorstwa to świadectwo atmosfery, jaka towarzyszyła olimpiadom w Moskwie w 1980 r. i Los Angeles w 1984.

Z autorem książki rozmawiała Weronika Wakulska.

mat. prasowe/PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 07.09.2019

Godzina emisji: 19:10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Fedorowicz o polskich szpiegach na miarę Jamesa Bonda

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 20:00
- To zabory spowodowały, że Polacy przestali być naiwni i nauczyli się sztuki konspiracji - mówił w PR24 Andrzej Fedorowicz. - Wtedy stworzyły się zręby polskiego wywiadu. Np. rządy powstania styczniowego, a potem konspiracja Piłsudskiego - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Między kropkami. Książka "Narutowicz Niewiadomski Biografie równoległe"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 19:40
Strzały oddane przez szaleńca nie tylko zakończyły życie pierwszego prezydenta II RP, ale też stworzyły ranę na tkance społeczeństwa, która wyznaczyła podziały między Polakami w dwudziestoleciu międzywojennym. Maciej J. Nowak w książce "Narutowicz Niewiadomski Biografie równoległe" udowadnia, jak bardzo historia polityczna wpływa na losy i decyzje jednostek.
rozwiń zwiń