"Drogi wędrownych doradców". Początki chińskiej państwowości

W najnowszej odsłonie audycji "Między kropkami" rozmowa o książce "Drogi wędrownych doradców" autorstwa Piotra Plebaniaka. Ekspert ds. Azji omówił również początki formowania się chińskiej państwowości, a także najciekawsze teorie związane z chińską filozofią i duchowością.

2019-12-14, 19:30

"Drogi wędrownych doradców". Początki chińskiej państwowości
Okładka książki "Drogi wędrownych wędrowców". Foto: mat. pras.

Posłuchaj

Piotr Plebaniak o książce "Drogi wędrownych doradców" ("Między kropkami")
+
Dodaj do playlisty

Piotr Plebaniak, wskazując na początki chińskiej cywilizacji, podkreślił, że powstała ona przede wszystkim na bazie uprawy roli. Do tego, by mogła się narodzić nie potrzebowała handlu i doktryny imperialnej polegającej na podbijaniu innych narodów.

- Rozwiązywanie konfliktów bez użycia siły wynikało z duchowości starożytnych Chińczyków. Połączyło się to świetnie z buddyzmem, według którego każde okaleczenie ciała skazywało człowieka na pośmiertne życie w postaci upiora błąkającego się i niepotrafiącego znaleźć domu - wskazał gość Polskiego Radia 24.

Odrzucenie niepotrzebnych działań

Jedną z doktryn, którą kierowali się Chińczycy, jest doktryna odrzucenia działań niepotrzebnych, takich które powodują bezproduktywne zużywanie energii. - Zakłada ona działanie zgodne z naturą, z pewnymi trendami wojny i pokoju - wyjaśnił Piotr Plebaniak.

Powiązany Artykuł

Wyspy niepoliczone1200.jpg
Indonezja. Kraj w cieniu wulkanów

Opresyjny system

Sun Zi i Konfucjusz, chińscy wędrowni doradcy, odwiedzali dwory władców proponując swoje usługi. Piotr Plebaniak zgodził się z tym, że Konfucjusz stworzył opresyjny system społeczno-polityczny.

REKLAMA

- Cywilizacja jest opresją dzikiego stanu natury człowieka. Jako dzieci musimy być indoktrynowani do cywilizacji, do tego żebyśmy stali się jej produktywną częścią. Kultura zakazuje nam realizowania pewnych instynktownych popędów. Zamiast szukać przyjemności, jesteśmy zmuszani do tego, by naszą energię przekierować w stronę, która z punktu widzenia rozwoju cywilizacji jest twórcza - podkreślił socjolog.

Legenda Mistrza z Doliny Duchów

Piotr Plebaniak zaznaczył, że od głębokiej starożytności w Chinach wykształcił się pogląd, że spośród uzdolnionych zarządców, administratorów, filozofów, generałów należy wybrać tych, którzy będą doradzali władcom i pokazywali w jaki sposób należy rządzić. - Legendarną postacią jest Mistrz z Doliny Duchów. Miał on wykształcić wielu późniejszych doradców. Ukazywał m.in. jak należy wpływać na wszechświat - dodał autor książki.

***

Audycja: Między kropkami
Prowadzący: Weronika Wakulska
Gość: Piotr Plebaniak, ekspert ds. Azji 
Data emisji: 14.12.2019
Godzina emisji: 19.10

Polskie Radio 24/db

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej