X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nie tylko "Alternatywy 4". Stanisław Bareja jakiego nie znacie

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 19:46
Stanisław Bareja, nieśmiertelny mistrz polskiej komedii i zakazanego śmiechu, powrócił w niezwykłej biografii "Stanisław Bareja. Alternatywnie". - Ten reżyser był ewenementem w środowisku filmowym - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Replewicz, autor książki.
Audio
  • Maciej Replewicz o Stanisławie Barei (Między kropkami)
Stanisław Bareja
Stanisław BarejaFoto: PAP/Witold Rozmysłowicz

Stanisław Bareja od początku, z jednym wyjątkiem, realizował komedie. - W PRL był to gorszy gatunek niechciany, nielubiany i nieakceptowany. Bareja zadawał sobie z tego sprawę i był bardzo konsekwentny, trzymał się tej konwencji do końca - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.


Jan Katarzyna Barejowie Mariusz Cieślik 1200.JPG
Dwa miliony szczęśliwogodzin ze Stanisławem Bareją. Reżyser we wspomnieniach najbliższych

Niedawno odnaleziono studencką etiudę Stanisława Barei – "Drugie sumienie".  Jest czarno-biała, trwa czternaście minut i nie jest komedią.  Powstała w łódzkiej szkole filmowej w sierpniu 1953 roku, później zaginęła. Maciej Replewicz jako pierwszy opisał etiudę w swojej książce. -  To wojenny dramat psychologiczny, Stanisław Bareja jakiego nie znamy. Zaskakujące jest, że to poważny film, z tragicznym zakończeniem - powiedział Replewicz. 

Etiudę Barei odnaleźli pracownicy łódzkiej filmówki. Produkcja zostanie poddana cyfrowej obróbce obrazu, a później będzie udostępniona za darmo na stronie internetowej uczelni. 

Stanisława Bareję znamy jako reżysera, takich filmów jak "Poszukiwany, poszukiwana", "Nie ma róży bez ognia", "Brunet wieczorową porą", "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz", "Miś", "Alternatywy 4", "Zmiennicy". Mało kto jednak wie, że był także rysownikiem, karykaturzystą, pływał i nurkował, był także konspiratorem. Od 1977 r. wspierał Komitet Obrony Robotników, a trzy lata później w brawurowy sposób przemycił na dachu swojego auta maszynę offsetową dla Solidarności. 

Więcej w nagraniu

***

Audycja: Między kropkami
Prowadzący: Weronika Wakulska
Gość: Maciej Replewicz
Data emisji: 4.01.2019
Godzina emisji: 19.10


Czytaj także

Katarzyna Bareja: tato miał niezwykły talent, który przenika jego filmy

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 09:00
- Sam proces tworzenia był dla taty przyjemnością. Zresztą, on miał ten dar, który opiewają współcześni guru: bycia tu i teraz, bycia obecnym, uważnym. On taki był bez czytania tych wszystkich książek - mówiła w Dwójce córka Stanisława Barei, twórcy kultowych komedii z czasów PRL-u.
rozwiń zwiń