X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Baśnie wolnego rynku". Szukając klucza do współczesności

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 19:45
- Współczesne bajki odchodzą mocno od tej niby uniwersalnej struktury, która była wcześniej zakorzeniona w zupełnie innych stosunkach chociażby między mężczyznami a kobietami nie mówiąc już o relacjach miedzy radzącymi a rządzonymi – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Wasilewski autor książki "Baśnie wolnego rynku".
Audio
  • 18.01.2020 prof. Jacek Wasilewski (Polskie Radio 24 / Między kropkami)
Okładka książki prof. Jacka Wasilewskiego Baśnie wolnego rynku
Okładka książki prof. Jacka Wasilewskiego "Baśnie wolnego rynku"Foto: Wydawnictwo PiW / mat. promocyjne

Gdy wieczorami czytamy dzieciom bajki, z reguły nie zdajemy sobie sprawy, że tuż pod powierzchnią opowieści kryją się kryzysy ekonomiczne, drenaże mózgów, operacje plastyczne, fetysze kulturowe oraz wyzysk w kolonialnej Afryce. Książka dokonuje błyskotliwej analizy dzisiejszych zjawisk społecznych przez pryzmat znanych baśni i bajek. To wyjątkowe podejście z jednej strony obnaża liczne utajone absurdy współczesności, a z drugiej pokazuje prawdziwą ponadczasowość klasycznych opowieści.

- Dawne bajki nie spełniają dzisiaj standardów i wartości, które chcielibyśmy dla współczesnych dziewczynek czy kobiet. Jeżeli byłaby macocha, która niesprawiedliwie traktuje jedną z sióstr, to raczej chcielibyśmy aby Kopciuszek się zbuntował i walczył o sprawiedliwość a nie pokornie wykonywał rzeczy, które każe się jej robić i właśnie za to była nagrodzona. Wróżka przychodzi do Kopciuszka dopiero wtedy, gdy zrobi ona całą swoją robotę. Ta bajka mówi "bądź dziewczyno uległa, rób co należy, niezależnie od sytuacji a przejdzie nagroda", "stój w kącie, a znajdą cię". Dzisiaj dziewczyny chciałyby być jak Mulan, która pędzi na koniu i walczy o swoje czy Vaianą, która ma misję i ratuje świat – mówił gość audycji.

Kto i dlaczego staje się wilkiem w bajce o trzech świnkach? Czy na zmywaku w Londynie pracują potomkowie niegdysiejszych rewolucjonistów? Czy nieświadomie wskazujemy marketingowym wilkom drogę do domku własnej babci? Kto rzeszom współczesnych Kopciuszków jawi się jako dobra wróżka? I dlaczego Święty Mikołaj, skoro ponoć żył w ciepłej Turcji, przybywa z bieguna północnego?

Prof. Jacek Wasilewski jest badaczem kultury, medioznawcą, scenarzystą. Prowadzi specjalizację dokumentalistyka na Wydziale Dziennikarstwa UW. Zajmuje się badaniem znaczeń. Interesują go zwłaszcza marki, mity marketingowe, wierzenia ekonomiczne, szamanizm naukowy i polityczny.

***

Audycja: Między kropkami

Prowadzący: Weronika Wakulska

Gość: prof. Jacek Wasilewski

Data emisji: 18.01.2020

Godzina emisji: 19.10

PR24/PAP/ka

Czytaj także

Między kropkami. "Historie fandomowe"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 19:30
- Polscy fani fantastyki są wyjątkową grupą i zasługują na odrębną publikację na ich temat - argumentował na antenie Polskiego Radia Tomasz Pindel, dziennikarz i tłumacz, autor książki "Historie fandomowe".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Rzymowski o "Wiedźminie": Sapkowski zaproponował coś nowego na polskim rynku

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 19:45
- Sapkowski czerpał z bardzo wielu źródeł. W Polsce fantasy praktycznie nie istniało. Cały czas byliśmy zakopani w dziedzictwie Lema, w twardej science-fiction, w bardzo poważnym podejściu do fantastyki. Sapkowski zaproponował coś innego, co było nowe i przełomowe szczególnie na polskim rynku - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Rzymowski, redaktor naczelny magazynu Nowa Fantastyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko "Alternatywy 4". Stanisław Bareja jakiego nie znacie

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 19:46
Stanisław Bareja, nieśmiertelny mistrz polskiej komedii i zakazanego śmiechu, powrócił w niezwykłej biografii "Stanisław Bareja. Alternatywnie". - Ten reżyser był ewenementem w środowisku filmowym - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Replewicz, autor książki.
rozwiń zwiń