more_horiz

"Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji". Potocki: autorka wchodzi w życie bohaterów

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2020 19:35
- Kostiuczenko jest reporterką, która wchodzi w życie swoich bohaterów i opisuje je od środka. Jeżeli pisze o narkomanach, to spędza z nimi dobę, jeżeli pisze o skorumpowanej policji, to odbywa w tej policji praktyki - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Potocki z "Dziennika Gazety Prawnej" odnosząc się do książki "Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji".
Audio
  • Michał Potocki o książce Jeleny Kostiuczenko "Przyszło nam tu żyć" ("Między kropkami" / PR24)
Okładka książki Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji Jeleny Kostiuczenko
Okładka książki "Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji" Jeleny KostiuczenkoFoto: mat. pras / czarne.com.pl

W połowie stycznia swoją premierę miała książka Jereny Kostiuczenko "Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji". Autorka opisała "zwykłe życie zwykłych ludzi", nie wdając się w dyskusje polityczne. O książce mówił w Polskim Radiu 24 redaktor Michał Potocki z "Dziennika Gazety Prawnej".

"Te historie są historiami ludzkimi"

Dziennikarz został zapytany, czy o Rosji można mówić w oderwaniu od wielkiej polityki. Jak stwierdził, "można i nie można". Michał Potocki wyjaśnił, że kiedy wyjedzie się poza Moskwę i największe ośrodki miejskie w Rosji, spotka się z ludźmi, których życie nie jest z nimi związane, to "ich historie są historiami ludzkimi, nie mają bezpośredniego przełożenia na wielką politykę".

Odniósł się także do samej autorki, która jest młodą reportażystką, a jednak w swoją pracę angażuje się całkowicie, jest też niesamowicie odważna.

- Kostiuczenko jest reporterką, która wchodzi w życie swoich bohaterów i opisuje je od środka. Jeżeli pisze o narkomanach, to spędza z nimi dobę, jeżeli pisze o skorumpowanej policji, to odbywa w tej policji praktyki. Jeżeli opisuje absolutnie dramatyczne losy homoseksualistów na Kaukazie Północnym, to też wykorzystuje częściowo własne doświadczenie, bo sama dokonała - jako jedna z niewielu postaci publicznych dzisiejszej Rosji - coming-outu jako lesbijka. A w Rosji, jako państwie systemowo homofobicznym, to też wymagało pewnej odwagi - mówił Michał Potocki.

książka Jeleny Kostiuczenko "Przyszło nam tu żyć"

* * *

Audycja: "Między kropkami"
Prowadzi: Weronika Wakulska
Gość: Michał Potocki ("Dziennik Gazeta Prawna")
Data emisji: 22.02.2020
Godzina emisji: 19.10

mat. pras., PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także