Sztuka zwięzłej formy i syntetycznego formułowania myśli
W 2016 roku przypada 50. rocznica śmierci polskiego poety, satyryka i aforysty Stanisława Jerzego Leca. O tym, czy sztuka zwięzłej formy zanika i dlaczego dziś – pomimo ery sms-ów, tweeterów i facebooka - ludzie zatracili umiejętność syntetycznego formułowania myśli, rozmawiali w programie Kwadratura Kultury Joanna Górecka (wydawca) i Grzegorz Sieczkowski (historyk).
2016-11-29, 22:04
Posłuchaj
Jak zaznaczył Grzegorz Sieczkowski, kultura ma to do siebie, że cały czas jest aktywna. - Będę bronił nowych form komunikowania. Jednym z nich są sms-y, które pomagają ludziom inaczej się komunikować i inaczej budować myśli – zaznaczył gość. Sieczkowski dodał, że nową, choć dość prymitywną formą komunikowania, są memy.
Joanna Górecka odniosła się z kolei do problemu jakim jest trudność wyrażania się w skrótowej formie. – Wyrażenie myśli w jednej czy dwóch zdaniach wymaga bardzo głębokiego przemyślenia. Tu właśnie pojawia się problem, ponieważ dzisiejsze tempo życia sprawia, że brakuje nam czasu, by nad czymś głębiej pomyśleć - wyjaśniła.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji była Monika Małkowska.
REKLAMA
Polskie Radio 24/pr
Kwadratura Koła w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
_________________
Data emisji: 29.11.16
Godzina emisji: 21:33
REKLAMA
REKLAMA