Popularność fake news. „Dezinformację trzeba zwalczać informacją, nieprawdę – prawdą”
Wiadomości niepokrywające się z prawdą, tzw. fake news, to prawdziwa plaga dzisiejszych czasów. Niektórzy twierdzą, że przyszła ona z internetu, inni – że z ludzkiej mentalności. O fake newsach, walce z nimi i ich akceptacji w „poważnych” mediach, rozmawiali w audycji Kwadratura Kultury Wiktor Świetlik (Program Trzeci Polskiego Radia) oraz prawnik, specjalistka od prawa autorskiego Joanna Hetman-Krajewska.
2017-11-07, 12:09
Posłuchaj
Jak podkreślił Wiktor Świetlik, jeśli chodzi o fake newsy - czyli nieprawdę bądź manipulację – przyjmuje on zasadę „zło dobrem zwyciężaj”. – Dezinformację trzeba zwalczać informacją, a nieprawdę prawdą. To moim zdaniem jedyne możliwe działanie – zaznaczył gość.
Dodał, że z funkcjonowaniem nieprawdziwych informacji mieliśmy do czynienia zawsze jednak w ostatnim czasie nastąpiło zjawisko zwiększenia liczby nadawców. - Wobec tego dziennikarze są wkurzeni, bo stracili monopol na kłamstwo i manipulacje. Dziś każdy jest nadawcą i anonimowy użytkownik, który na Twitterze zdobywa 20 tys. odbiorców, miewa większą siłę przebicia niż dziennikarz – tłumaczył Świetlik.
Joanna Hetman-Krajewska mówiła z kolei o tym, jak walczyć z coraz częściej występującymi w mediach fake newsami. - Przepisy prawne dają nam możliwości i podstawę prawną abyśmy dochodzili do prawdy i możemy to robić na kilku polach. Po pierwsze - na gruncie prawa prasowego. Jest to droga do domagania się zamieszczenia sprostowania. Jeśli redaktor naczelny odmówi zamieszczenia sprostowania, mamy możliwość odwołania się na drogę sądowa, by to sprostowanie zostało zamieszczone – mówiła Hetman-Krajewska.
Dodała, że można także - na drodze cywilnoprawnej - domagać się oświadczenia z przeprosinami jeśli czyjeś dobra osobiste zostały przez daną informację zamieszczoną w mediach – naruszone.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji była Monika Małkowska.
Polskie Radio 24/pr
Kwadratura kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
__________________
Data emisji: 6.11.17
Godzina emisji: 22:15
REKLAMA
REKLAMA