X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Józef Piłsudski nieznany. 150. rocznica urodzin Marszałka

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 11:32
150 lat temu, 5 grudnia 1867 roku, urodził się Józef Piłsudski. W Kwadraturze Kultury o życiu marszałka, ciekawostkach związanych z jednym z twórców polskiej niepodległości, a także jego upamiętnieniu, mówili Tomasz Stańczyk z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Katarzyna Jaruzelska-Kastory, odpowiedzialna za aranżację wnętrz "Milusina".
Audio
  • 4.12.17 Kwadratura Kultury: Tomasz Stańczyk i Katarzyna Jaruzelska o marsz. Józefie Piłsudskim
Józef Piłsudski
Józef Piłsudski Foto: Domena publiczna

– To był jeden z pierwszych dowodów na to, że rodzi się kult i legenda Piłsudskiego – mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Stańczyk, publikujący ciekawostki na temat życia marszałka na "Blogu z wąsem". Ekspert na naszej antenie opowiadał m.in. o kulisach powstawania w 1916 roku "Portretu brygadiera Józefa Piłsudskiego", autorstwa samego Jacka Malczewskiego.

Kiedy obraz był na ukończeniu, a model siedział w pracowni, Jacek Malczewski zapytał swojego pomocnika, który mieszał farby i podawał pędzle, czy postać na portrecie jest podobna do Piłsudskiego. Pomocnik gorliwie odpowiedział: "tak, tak, panie profesorze. Jest bardzo, ale to bardzo podobna" – relacjonował Tomasz Stańczyk. – Sytuacja trochę zdziwiła późniejszego marszałka, ale tylko na chwilę. Przestał się on dziwić, gdy Malczewski zwrócił się do pomocnika: "no, gdybyś inaczej powiedział, to w mordę bym dał”. Wtedy Piłsudski ponownie się speszył i kiedy Malczewski zapytał go, czy podoba mu się portret, odpowiedział skromnie: "tak, jest bardzo ładny". Ocenił jednak przy tym, że wygląda na nim zbyt wyniośle. Na to stwierdził malarz: "jeżeli pan nie jest taki wyniosły, to taki pan powinien być" – pointował gość PR24.

Więcej – m.in. o wyposażaniu dworku „Milusin”, w którym niegdyś mieszkał marszałek, a dziś mieści się Muzeum Józefa Piłsudskiego – w całej rozmowie z  Katarzyną Jaruzelską-Kastory i Tomaszem Stańczykiem.

Gospodarzem programu była Monika Małkowska.

Polskie Radio 24/zz

_________________

Data emisji: 4.12.17

Godzina emisji: 22.15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Narodziny II Rzeczpospolitej. "To był szalenie trudny bój"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 23:55
11 listopada 1918 nie był końcem walki Polaków o odzyskanie niepodległości. O kształt państwa i jego granice w kolejnych miesiącach i latach trzeba było stoczyć niejeden bój. W Polskim Radiu 24 o narodzinach II Rzeczpospolitej mówił Maciej Rosalak, publicysta magazynu "Historia Do Rzeczy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

149. rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. "Potrafił ująć nawet wrogów"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2016 09:28
- Marszałek Piłsudski żył bardzo skromnie. Tuż po przewrocie majowym ustanowił sobie wynagrodzenie w wysokości 1,5 tys. zł, co było na tamte czasy pensją wicekonsula w średnim kraju. Pod koniec życia zarabiał 2 tys. zł, podczas gdy jego podwładny, dyrektor Państwowych Zakładów Inżynierii otrzymywał 2,5 tys. zł – podkreślił w Polskim Radiu 24 Maksymilian Sokół-Potocki z Centralnej Biblioteki Wojskowej. O marszałku Józefie Piłsudskim, w kontekście 149 rocznicy jego urodzin, opowiadał w Polskim Radiu 24 także dr Janusz Odziemkowski (historyk UKSW).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ziemkiewicz: „O marszałku Piłsudskim przywykliśmy mówić tylko na kolanach”

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 14:23
Wokół twórców polskiej niepodległości narosło wiele mitów. Józef Piłsudski jest traktowany dzisiaj niemal z boską czcią, lecz wiele jego posunięć może budzić kontrowersje. O mitach narosłych wokół marszałka mówił w audycji Wszystko Jest Historią dziennikarz i pisarz Rafał A. Ziemkiewicz, autor książki „Złowrogi cień Marszałka”.
rozwiń zwiń