X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Z życia zwierząt. Zwierzęta mówią do nas cały czas

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2017 07:30
Zgodnie z przekonaniem wielu ludzi, w wigilijny wieczór, zwierzęta mówią ludzkim głosem. Takie wierzenia spotykamy w licznych podaniach, legendach. Co mogą powiedzieć człowiekowi nasi „bracia mniejsi”? Gośćmi Kwadratury Kultury byli: Patryk Pyciński, opiekun słoni w warszawskim ZOO oraz zoolog prof. Tadeusz Kaleta.
Audio
  • 25.12.17 Patryk Pyciński: zwierzęta mówią do nas cały czas, jednak w swoim własnym języku.
Słonie są zwierzętami, które wytworzyły wiele sposobów na komunikację w swojej grupie.
Słonie są zwierzętami, które wytworzyły wiele sposobów na komunikację w swojej grupie.Foto: pixabay.com/CC0 Public Domain

Jak podkreślił Patryk Pyciński, zwierzęta mówią do nas cały czas, jednak w swoim własnym języku. - Często nie zauważamy tego, ze względu na pozornie ograniczony sposób porozumiewania – powiedział gość audycji.

Słonie są zwierzętami, które w oparciu o rozwiniętą społeczność wytworzyły wiele sposobów na komunikację w swojej grupie. - Posługują się one bogatym zasobem infradźwięków i sygnałów, które są modulowane i niesłyszalne dla człowieka. Służą one do porozumiewania się, mierzenia odległości i rozpoznawania. Dzięki tym sposobom słonie mogą kontaktować się z członkami swojej społeczności na bardzo duże odległości – tłumaczył gość audycji.

Oprócz sposobów na porozumiewanie się ze zwierzętami, wiele może nam powiedzieć sama obserwacja ich zachowań. Ludzie od dawna starali się przy pomocy zwierząt przewidywać przyszłość, co zdaniem prof. Tadeusza Kalety ma swoje uzasadnienie. - Obserwując zachowania zwierząt, można czasem zauważyć, że ich dotychczasowe zwyczaje ulegają zmianie. To może być powodem zbliżających się klęsk, takich jak trzęsienie ziemi czy wybuchy wulkanu – powiedział prof. Tadeusz Kaleta. Dodał, że  zwierzęta żyjące w społecznościach mają większe możliwości przeżycia i adaptacji do środowiska, niż dzikie.

25.12.17 Patryk Pyciński: zwierzęta mówią do nas cały czas, jednak w swoim własnym języku.

Gospodarzem audycji była Monika Małkowska.

Polskie Radio 24/kawa

_____________________

Kwadratura kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 25.12.17

Godzina emisji: 22.10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak