Ignacy Jan Paderewski. Ikona popkultury swoich czasów

Ignacy Jan Paderewski. Ikona popkultury swoich czasów. Słynny pianista, niezwykłą popularność i fenomenalne kontakty w świecie polityki i finansjery wykorzystał nader skutecznie, lobbując na rzecz odbudowy państwa polskiego, którego został pierwszym premierem. O mniej znanych faktach z życia artysty opowiadał Marcin Fedisz, kierownik literacki Opery Narodowej w Warszawie.

2018-12-03, 23:59

Ignacy Jan Paderewski. Ikona popkultury swoich czasów

Posłuchaj

03.12.18 Kwadratura kultury
+
Dodaj do playlisty

Wystawa "Ignacy Jan Paderewski, anatomia geniuszu" w Galerii Opera to wielostronny portret artysty – bez koturnów, z uwzględnieniem jego niezwykłych autopromocyjnych umiejętności, dzięki którym umiał wykorzystać swój talent, inteligencję, czar i szyk. To także historia rodzenia się jednej z pierwszych polskich gwiazd kultury wysokiej i zarazem masowej.

Od początku kariery bardzo umiejętnie dbał o swój wizerunek. Fotografował się w najlepszych atelier Warszawy, Wiednia czy Londynu. Media zachwycały się jego grą, szczególną uwagę zwracając na ekspresję i charyzmę pianisty. Występował w reklamach i rozdawał tysiące autografów. Jego koncerty zawsze były wyprzedane. Podróżował prywatnym wagonem z liczną służbą i własnym kucharzem. Był bożyszczem kobiet. 

Gość audycji zwracał uwagę, że Paderewski to jedna z najbardziej niedocenionych postaci naszych czasów. - Chcieliśmy zrobić wystawę o Johnie Lennonie tamtych czasów. Pamiętajmy, że to był artysta, który zapełnił takie sale jak Carnegie Hall, Madison Square Garden mając do dyspozycji tylko swój talent i fortepian. Wystawa podzielona jest na kilka rozdziałów. Zaczynamy od galerii portretów, mówi się o Paderewskim, że był postacią magnetyzującą, przepiękną, tajemniczą, rzeczywiście wszyscy najwięksi portreciści tamtych czasów chcieli go malować. Cieszył się ogromną popularnością, zagrał m.in. w filmie „Sonata księżycowa”, ma swoją gwiazdę w alei sław  w Los Angeles, jego sława dorównywała tym, jaką ówcześnie cieszyły się gwiazdy filmowe. Paderewski bardzo dbał o styl, ubierał się bardzo dobrze, przykładał ogromną wagę do detalu, lubił otaczać się pięknymi rzeczami, był kolekcjonerem. Firma Louis Vuitton produkowała specjalny model kufra podróżnego na jego zamówienie. Prowadził także różnego rodzaju działalność biznesową, miał winnice, powszechnie mówi się, że był jednym z twórców szczepu wina zinfandel  - mówił gość audycji.

Wystawę w Galerii Opera p.t. "Ignacy Jan Paderewski, anatomia geniuszu" można odwiedzić do 9.12.2018.

REKLAMA

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiała Monika Małkowska.

PR24/ka

____________________ 

REKLAMA

Data emisji: 03.12.2018

Godzina emisji: 22:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej