Wystawa "Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce XVI i XVII wieku"

Miały upiększać, mówiły o pozycji społecznej, pełnionej funkcji, zasobności. Dawały też informacje o życiu prywatnym. O pierwszej w historii polskiego muzealnictwa wystawie poświęconej klejnotom w Polsce w XVI i XVII w. opowiadała Anna Saratowicz, kustosz Zamku Królewskiego w Warszawie.

2019-07-16, 10:32

Wystawa "Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce XVI i XVII wieku"

Posłuchaj

15.07.19 Kwadratura kultury. Gość: Anna Saratowicz
+
Dodaj do playlisty

Monika Małkowska rozmawiała ze swoim gościem o przedmiotach właściwie zbędnych do codziennego funkcjonowania, a jednak nie sposób wyobrazić sobie bez nich jakąkolwiek kulturę świata - współczesną czy minioną. Klejnoty od zawsze dostarczały wielu informacji o właścicielach, zwłaszcza w przeszłości, gdy strój i dodatki mówiły wiele o społecznej pozycji noszącej je osoby.


Powiązany Artykuł

pap orzeł wystawa 1200.jpg
"Rządzić i olśniewać". Wokół wystawy na Zamku Królewskim

Rządzić i olśniewać

- Te obiekty zapewne już nigdy nie spotkają się na jakiejkolwiek wystawie za naszego życia, tak wielkiej, aby wszystkie mogły zebrać się ponownie. To jedyna okazja, żeby zobaczyć je wszystkie w jednym miejscu - mówiła Anna Saratowicz, jedna z kuratorek wystawy "Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce XVI i XVII wieku".

Wystawa poprzedzona była wieloletnimi intensywnymi poszukiwaniami i trudnymi badaniami zasobów muzeów, skarbców i świątyń w Polsce oraz na Litwie, skonfrontowanymi z aktualną wiedzą o nowożytnym jubilerstwie europejskim. Wśród precjozów, które można zobaczyć w stolicy, znajdują się m.in. niezwykle cenne sukienki: diamentowa (po raz pierwszy opuściła mury Jasnej Góry) i rubinowa z cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Powiązany Artykuł

shutterstock biżuteria skarby 1200.jpg
Co się stało z wawelskim skarbcem?

"Historia ograbiła nas z koron"

Gość audycji zwróciła uwagę na problem, który zawsze pojawia się w związku z polskimi zbiorami. - Ze względu na naszą historię, zbiory są bardzo przetrzebione, a już w szczególności biżuteria. Jeżeli pojawiał się jakikolwiek problem finansowy, to najłatwiej było spieniężyć to, co zostawiła nam babka, prababka - mówiła na antenie PR24.

REKLAMA

- Poza tym mieliśmy jeszcze to nieszczęście, że straciliśmy Skarbiec Koronny. Każde państwo gromadziło w swoich skarbcach biżuterię nie tylko dla swojego władcy, ale również na wypadek wojny - opowiadała Anna Saratowicz.

- Nasz skarbiec zniknął w dramatycznych okolicznościach po ostatnim rozbiorze. Prusacy potajemnie go zagarnęli i wymienili na początku XIX wieku na swoje własne militarne potrzeby. A my pozostaliśmy bez koron i tylko ze wspomnieniem państwowości - dodała.

Do 4 sierpnia na Zamku Królewskim w Warszawie można zobaczyć wystawę "Rządzić i olśniewać. Klejnoty i jubilerstwo w Polsce XVI i XVII wieku". Wśród blisko 500. zabytków wypożyczonych od ponad 80 właścicieli znajdują się takie, które bezwzględnie możemy określić jako polskie, dokumentujące kunszt jubilerów z terenów całej Rzeczypospolitej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

REKLAMA

Rozmawiała Monika Małkowska.

kstar

* * *

Audycja: "Kwadratura kultury"

REKLAMA

Gość: Anna Saratowicz (historyk, kustosz Zamku Królewskiego w Warszawie)

Data emisji: 15.07.2019

Godzina emisji: 22:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej