more_horiz

Kwadratura Kultury. O tworzywach sztucznych w sztukach wizualnych

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 23:59
- Chcemy, żeby dzieła sztuki trwały wieki, ale budowa tworzywa sztucznego warunkuje proces jego starzenia. Budowa chemiczna oraz to, w jakie warunki dane dzieło czy dany obiekt wzornictwa trafia - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Monika Jadzińska, autorka książki "Tworzywa sztuczne w sztukach wizualnych".
Audio
  • Monika Jadzińska: Nie wszystkie dzieła sztuki są warte ratowania, nie wszystkie uratujemy.(Kwadratura Kultury / PR24)
Monika Jadzińska, Tworzywa sztuczne w sztukach wizualnych
Monika Jadzińska, "Tworzywa sztuczne w sztukach wizualnych"Foto: mat. promocyjne

Dzieła sztuki i obiekty użytkowe przechowywane w nieodpowiednich warunkach ulegają szybszej degradacji. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Niewłaściwe warunki przechowywania, transportu, ekspozycji, brak wiedzy i świadomości, w jaki sposób te „młode”, a często bardzo wrażliwe materiały powinny być traktowane, dodatkowo wpływają na proces niszczenia.

"Jak starzeją się działa sztuki wykonane z tworzyw sztucznych?"

Książka  "Tworzywa sztuczne w sztukach wizualnych" przedstawia zagadnienia związane z wykorzystaniem tworzyw sztucznych w sztuce i designie. Opisuje właściwości tego materiału oraz sposoby jego produkcji. Pozwala prześledzić wykorzystanie tworzyw sztucznych przez artystów i designerów w Polsce i na świecie. Wreszcie podejmuje problem starzenia się i degradacji tworzyw.

Czytaj także:

Abakanowicz 1200.jpg
"Nos Kleopatry". Sztuka jak złoto

Gość audycji "Kwadratura Kultury" prof. Monika Jadzińska mówiła o tym, że na okładkę książki trafił fragment twarzy manekina z "Umarłej Klasy" Tadeusza Kantora. - Jest oko, a w źrenicy plama. Cała postać, cała twarz, dłonie i stopy zostały stworzone z tworzyw sztucznych. Zależało mi na tym, żeby oko było wyraziste i pokazywało znamiona degradacji - powiedziała prof. Monika Jadzińska w PR24. - Ta książka jest nie tylko o wykorzystaniu tworzyw sztucznych w sztukach wizualnych, ale też o tym, jak one się starzeją. Jakie są problemy związane z ich zachowaniem, ochroną, opieką nad nimi - dodała.

W audycji mówiono o uwarunkowaniach technologicznych tworzyw sztucznych w sztuce i designie. - Torebek foliowych nie można porównać do dzieł sztuki tworzonych przez artystów własnoręcznie. Chcemy, żeby dzieła sztuki trwały wieki, ale budowa tworzywa sztucznego warunkuje proces jego starzenia. Ważna jest budowa chemiczna oraz to, w jakie warunki dane dzieło czy dany obiekt wzornictwa trafia - powiedziała Monika Jadzińska. - Dzieło sztuki stworzone z tworzyw sztucznych może istnieć od 3 miesięcy do 100 lat. (...) Nie wszystkie dzieła sztuki są warte ratowania, nie wszystkie uratujemy - dodała.

"Tworzywa sztuczne w pracach Mirosława Bałki i Aliny Szapocznikow"

Z kilkunastu przebadanych obiektów osiem studiów przypadków trafiło do omawianej książki. Są to: Manekiny z "Umarłej klasy" Tadeusza Kantora z 1975 i 1989 roku, "Mały rocznik statystyczny I" Jana Tarasina, "Nowotwory uosobione" i "Popiersie bez głowy" Aliny Szapocznikow, "Arbeitsplatz" Mirosława Bałki oraz "Guma", "Almech" i "Burłacy" Pawła Althamera.

Przedstawiono ich historię, inspiracje artystów, proces twórczy, ikonografię, formę i funkcje prac, a następnie wnioski płynące z badań identyfikujących materiały. Na tej podstawie określono materiały, technikę i technologię wykonania danej pracy lub cyklów prac. Opierając się na archiwaliach, dokumentach muzealnych, informacjach zdobytych podczas wywiadów z artystami, ich współpracownikami i pracownikami instytucji kultury, które są obecnie właścicielami obiektów, oraz na analizie wizualnej, określono stan zachowania i przyczyny zniszczeń.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadzący: Monika Małkowska

Gość: prof.  Monika Jadzińska (Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie)

Data emisji: 03.02.2020

Godzina emisji: 23.35

PR24/tb

Zobacz także

Zobacz także